Protiraketová obrana USA a její budoucí začlenění do architektury NATO je hlavním tématem jednodenní mezinárodní konference v Praze. Jejím hostem je i generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer. Ve svém projevu zdůraznil, že na nedávném bukurešťském summitu se všechny členské země přihlásily k myšlence protiraketového deštníku. Zároveň ale uvedl, že souhlas s postavením radaru je dvoustranným aktem mezi Českem a USA.

„V dnešním nejistém světě nelze čekat na uznání hrozeb a teprve pak se na ně připravit,“ podpořil Jaap de Hoop Scheffer myšlenku protibalistického obranného systému. Jeho úřad pracuje na scénářích jeho zapojení do aliančních struktur, které by měl představit na summitu v roce 2009. Jaap de Hoop Scheffer se shodl s Topolánkem, že z jednání o společné obraně nelze vyloučit Rusko.

„Tím, že Rusko přijalo společný postup v oblasti protiraketové obrany, nebo to aspoň připustilo, nejenže uznalo reálnou existenci hrozby, ale znovu se přihlásilo ke spoluodpovědnosti za osud světa. Považoval bych za obrovskou chybu Moskvu z této spoluodpovědnosti vyřazovat,“ konstatoval Topolánek.

Premiér zopakoval, že systém protiraketové obrany je reakcí na konkrétní hrozbu. „Protiraketová obrana má jediný a všem srozumitelný cíl. Zabránit zákeřnému masovému útoku na civilní obyvatelstvo. Máme dost informací, které nás vedou k tomu, že tyto hrozby nesmíme podceňovat. Je přece nesčetněkrát lepší snášet kritiku za to, že čelím hrozbě, než jí raději nečelit a ohrozit tak životy občanů. Je nesčetněkrát lepší být Churchillem, než Chamberlainem,“ sdělil na konferenci Topolánek.

Nejvyšší představitel NATO vyjádřil i přesvědčení, že Česko začne plnit spojenecký závazek ohledně prostředků na obranu, který činí dvě procenta výdajů státního rozpočtu. Momentálně se ale pohybuje kolem 1,5 procenta.