Rekonstrukce, kterou Národní technické muzeum procházelo v několika posledních letech, dospěla do další fáze. Hotovy jsou expoziční a výstavní sály, úprav se dostalo vstupnímu vestibulu, došlo i na rekonstrukci výtahů a kinosálu pro sto lidí.

Do prostor se tak pomalu přesouvají muzejníci, kteří určí konečnou podobu expozic.

Spousta volného prostoru

„Nikdy bych neřekl, jak může být taková rekonstrukce náročná. Jsem velice rád, že celá budova teď patří pouze muzeu, návštěvníci se mají skutečně na co těšit. Díky zbourání příček jsme dostali spoustu volného prostoru na nové i obnovené expozice, a tím se nám podařilo uvést muzeum do podoby, jakou zamýšlel jeho původní architekt,“ vysvětluje generální ředitel muzea Horymír Kubíček.

Dosavadní rekonstrukcí byly dotčeny všechny expozice muzea. Prostory pro obnovené expozice dopravy, fotografické a filmové techniky, hornictví, astronomie a dějin železa byly stavebně připraveny tak, aby mohly v následujících letech projít zásadními proměnami.

Nové expozice

Jelikož se rekonstrukcí výstavní plocha zvětšila na 6800 čtverečních metrů, našlo se místo i na expozice zcela nové. Tak se postupně objeví například výstavy Tiskařství, Technika v každodenním životě či Architektura a stavitelství.

„Doufáme, že nová podoba muzea přiláká co nejvíce návštěvníků. Před rekonstrukcí k nám v průměru zavítalo ročně okolo 200 tisíc návštěvníků, naším snem je toto číslo znásobovat. A kdy otevřeme? Práce je před námi ještě skutečně mnoho, jako cíl jsme si však stanovili 28. září 2010, tedy přesně sto let po zpřístupnění prvních expozic Technického muzea ve Schwarzenberském paláci,“ vypráví Kubíček.

Technické muzeum však není jen budova na Letné. Mezi priority budoucích let patří vybudování samostatného Železničního muzea v areálu bývalého lokomotivního depa Masarykova nádraží nebo vznik Centra stavitelského dědictví v Plasích.