„Pojďme se pohádat,“ vyzval provokativně na sociálních sítích Petr Zeman (Praha sobě), pražský zastupitel a zakladatel portálu Prázdné domy. I bez jeho facebookového příspěvku se však diskuze rozjely naplno. NPÚ bude mít v obnoveném areálu sídlo, část zpřístupní veřejnosti formou prohlídkové trasy, vzniknou zde i výstavní a konferenční prostory, dost místa má být i kulturně-společenské centrum hlavního města.

NOVÁ INVALIDOVNA. Karlín oživí bytový dům se sochami Davida Černého.
Vize šíleného nápadu, který se zhmotní. Byty podepřou prsa od Černého

Nejvíc však vzbuzuje vášně přístavba dvou skleněných křídel podle návrhu architekta Petra Hájka. V moderní objektu má sídlit Pražský filharmonický sbor. Kompletní obnova Invalidovna má být dokončena nejdříve v roce 2027. Projekt vyjde na skoro dvě miliardy korun a jde o největší investiční akci resortu kultury financovanou ze státního rozpočtu. Proto na slavnostním představení do Karlína dorazil i ministr Lubomír Zaorálek (ČSSD) spolu s ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO).

Historie Invalidovny
Invalidovna v Praze byla projektována podle vzoru pařížské Invalidovny v polovině 18. století za vlády Karla VI. Habsburského pro ubytování válečných invalidů. Realizována však byla pouhá devítina původního návrhu. Koncept byl schválen císařským dvorem ve Vídni. Svému účelu sloužila až do doby první republiky. Do roku 2014 patřila Invalidovna ministerstvu obrany. Památkovou ochranu získal barokní komplex roku 2017. 

„Invalidovnu otevřeme k užívání široké veřejnosti, rehabilitujeme unikátní barokní památku a současně zajistíme důstojné prostředí vynikajícímu pěveckému tělesu. Formu moderní přístavby jsme zvolili jako deklaraci doby, ve které vznikla, a současně tím chceme ukázat, že památková péče může a chce pracovat s moderní architekturou. Je zřejmé, že takovéto řešení postavené na principu kontrastu autentické památky a nové architektury nelze aplikovat obecně, je vždy nutné pracovat s individualitou konkrétního místa. Karlín je městskou památkovou zónou, ale také moderní progresivní městskou částí, v níž bude nová Invalidovna symbolizovat prolnutí starého a nového, bude dále rozvíjet dynamiku této lokality a podporovat zdejší komunitní život,“ uvedla v tiskové zprávě generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Na oficiální facebookové stránce NPÚ se okamžitě vyrojilo mnoho nesouhlasných komentářů – podle některých vypadá moderní přístavba jako klíště, jiní napsali, že se mylně domnívali, že NPÚ památky „chrání a neprzní“. Sdružení CBArchitektura vytkla, že projektu chyběla architektonická soutěž: „Jako veřejný zadavatel byste se měli řídit Politikou architektury a stavební kultury ČR, což je dokument, který schválila vláda a schválila ho proto, abychom tu měli stavební kulturu, která je běžná v Evropě.“

Zmíněnou nelegislativní strategii přijal kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) v roce 2015. Současný premiér Andrej Babiš (ANO) byl tehdy ministrem financí. Kulturu řídil Daniel Herman (KDU-ČSL). Dokument připravilo ministerstvo pro místní rozvoj, který mělo v gesci rovněž Babišovo hnutí ANO.

Absence architektonické soutěže? Z časových důvodů

„Oslovili jsme renomované kanceláře, které mají zkušenosti s obnovou památek. Z časových důvodů. Harmonogram obnovy je plánován do roku 2027, přípravná fáze začala v roce 2018 a skončí nejdříve v roce 2021. Abychom termín stihli, zvolili jsme tuto legitimní možnost,“ hájí zvolený postup Jana Hartmanová, tisková mluvčí NPÚ.

Kromě Hájkova studia památkáři oslovili ještě AP Ateliér J. Pleskota, Ateliér RAW a architektonickou kancelář Masák&Partner. O vítězi mimo jiné rozhodovala cena – přičemž není ani jasné, kdo zasedl ve výběrové komisi. Podle Hartmanové je problém, že památkovému ústavu skončí v roce 2028 lhůta pro nakládání s Invalidovnou. Pak by historický komplex přešel opět pod správu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Těžko říct, proč se v tom případě státní instituce nedokážou dohodnout. Odborníci navíc zpochybňují i argument časové úspory v případě absence architektonické soutěže. NPÚ teď stejně bude muset vybrat projektanta, což potvrá několik měsíců…

Prohlídka Invalidovny.
Prohlídky, výstavy, divadlo a tanec. Invalidovna se otevírá kultuře

„To musí být vtip,“ pomyslel si při pohledu na vizualizace profesor Pavel Kalina, historik umění, jenž přednáší na Fakultě architektury ČVUT. V komentáři pro Aktuálně.cz napsal, že památkáři „mrzačí“ Invalidovnu. Podle Kaliny je plánovaná moderní dostavba částečně v rozporu s Benátskou chartou z roku 1965, mezinárodně uznávaným dokumentem definující péči o památky.

„Kdyby se ctihodná instituce nevyžívala v pronásledování obdobných tvarově výrazných forem v historickém kontextu, mohla být diskuse akademičtější. Ale ona se vyžívá. Káže vodu, pije víno,“ glosoval později odborník svůj komentář.

Pražský zastupitel: Na struhadlo se těším!

„Jestli je paní Goryczková schopná schválit takto radikální architektonickou úpravu na národní kulturní památce, tak by radši měla dát k dispozici svou funkci ředitelky Národního památkového ústavu. Nebo pak můžou NPÚ jako instutuci úplně zrušit, protože jestli vznikne tohle, tak potom ta samotná instituce postrádá hlubší smysl. A buďme rádi, že Národní muzeum jako národní kulturní památka dopadlo, jak dopadlo a že nějak dopadlo. Jestli tohle bude realizované, tak je památková péče u nás opravdu pohřbená,“ napsal v podobném duchu facebookový příspěvek Jan Lhoták.

Magistrátní Institut plánování a rozvoje (IPR Praha) chce uspořádat veřejnou debatu o ožehavámém tématu nad rámec jednoduchého „líbí/nelíbí“, byť výslednou podobu vzhledem k vlastnické struktuře vedení metropole příliš neovlivní. 

„Nejvíc oceňuji, že celou debatu kolem moderní architektury vyvolává právě NPÚ, organizace určená ke strážení památkových hodnot naší společnosti. Čekám, že největší debaty proběhnou uvnitř této organizace, která to dle mého potřebuje jako sůl,“ myslí si zastupitel Zeman, kterému se „citlivá rekonstrukce, nové využití i dostavba se současným výrazem“ líbí. „Na struhadlo se moc těším,“ doplnil další přirovnání Hájkova návrhu.

Invalidovna.
Vilgus ministryni: Invalidovnu předejte do rukou Národního památkového ústavu