Zájemci o očkování se zaregistrují, dostanou QR kód, který předloží u vstupu. Každé místo má svého administrátora, lékaře i sestru, která injekci pacientovi píchne. V největším nasazení se zapojí až 150 zdravotníků, podle vládních představitelů je „IT otázka“ a digitalizace celého procesu nového vakcinačního centra výjimečná.

Vakcína proti covidu od firmy Johnson & Johnson.
Milion a čtvrt očkovaných. Jsou mezi nimi penzisté, lékaři i učitelé

Jenže chybí jediné – samotná vakcína proti covidu. Proto při generální zkoušce v O2 universum přijde na řadu pouze 1000 lidí z řad příslušníků Integrovaného záchranného systému a členů skupiny Lékaři pomáhají Česku. Veřejnost se bude moci registrovat od 26. dubna, provoz se spustí v pražské Libni 3. května.

Premiér Babiš se při tiskové konferenci pochlubil, že stál u zrodu velkokapacitního centra, které zvládne naočkovat více než sedmi tisíc lidí denně. „Je to velice efektivní, protože to funguje na tu aplikaci,“ řekl s tím, že poděkoval i tragicky zesnulému miliardáři Petru Kellnerovi. Jeho skupina PPF totiž prostřednictvím firmy Bestsport menší halu stejně jako sousední O2 arenu vlastní. Náklady na vybudování velkokapacitního centra jsou podle lednového odhadu 11,8 milionu korun. Nájem poskytl vlastník zdarma.

Babiš chce očkovací strategii na příští roky

Ačkoliv Babišův kabinet sliboval, že po Velikonocích se bude očkovat 100 tisíc lidí denně, k čemuž mělo právě nové zařízení v Praze přispět, realita je jiná – zdravotníci v Česku ve čtvrtek aplikovali 58 928 dávek vakcíny proti covidu. Premiér a šéf hnutí ANO zopakoval, že Evropská unie nerozděluje očkovací látky spravedlivě.

Ministrem zdravotnictví se stane Petr Arenberger, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.
Kdo je nový ministr? Kožní lékař, jenž dohlíží na rozhlas a Sputnik by vyzkoušel

Nového šéfa ministerstva zdravotnictví pak požádal, aby na jeho úřadě vznikla expertní skupina zaměřená přímo na očkování. „Viru a mutací se nezbavíme, Evropa už teď přemýšlí o přeočkování, o tom, jaké vakcíny vytvářejí imunitu a na jak dlouho. Je potřeba, abychom v tom měli jasno. Předpokládá se, že naočkujeme všechny naše občany, kteří budou mít zájem, až do září. Ale co nejdříve budeme muset stanovit strategii na příští roky,“ uvedl před novináři Babiš.

Profesor Arenberger, jenž ve středu nahradil odvolaného ministra Jana Blatného (za ANO), dodal: „Musíme očkovat co nejvíc populace, abychom každému nabídli zdraví a přešli na běžný zdravotnický proces a netrval tento nouzový stav. Kvůli charakteru koronaviru musíme ve vakcinaci pokračovat, nabízí se očkování u praktických lékařů či v očkovacích centrech v nemocnicích, aby se to tady uvolnilo sportovcům a pro kulturní akce.“

Hřib: V mrazácích jsou neaplikované vakcíny

Vojenská nemocnice má zajistit technickou i personální stránku. „Jsme připraveni, musí přijít vakcíny,“ řekl Miroslav Zavoral, ředitel ÚVN. Do pátečních 9 hodin v O2 universum podstoupilo očkování celkem 150 lidí.

Otázkou je, jak bude po zátěžovém testu národní očkovací centrum fungovat dál. Jestli se neobjeví problémy s registrací jako při spuštění systému, stát navíc ani nezjišťuje zájem lidí o očkování, aby po registraci občané – slovy vládního zmocněnce pro IT Vladimíra Dzurilly – „nebyli nespokojení, že jsou zaregistrovaní, ale čekají moc dlouho“.

Pražský primátor Zdeněk Hřib kritizuje Babišovu vládu kvůli očkování opakovaně.
Hřib tlačí na Babiše: Rozvezte nevyužité vakcíny! Proč lžete? reaguje premiér

Pochyby vyvolává také to, proč vlastně vzniklo vakcinační centrum, když v hlavním městě vybudoval magistrát obdobné zařízení v Kongresovém centru Praha. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) 1. dubna informoval, že v mrazácích státních očkovacích míst bylo 24 tisíc neaplikovaných dávek: „Bohužel to není apríl“. 

Hřib se kvůli očkování dostal s premiérem Babišem opakovaně do sporu. Podle pražské radní Mileny Johnové (Praha sobě) navíc stát snížil dodávky látek Pfizer/BioNTech, které byly přislíbeny právě na Vyšehrad: „Mrzí mě, že počet vakcín je nižší.“

Nevypadá to jako nemocnice, řekla o Vyšehradě radní

Pražskému deníku Johnová také řekla, že očkovací centrum v O2 universum jako konkurenci nevnímá. „Nespoléhali jsme se na to, jestli očkovací centrum vznikne, jelikož nám vláda nedala žádné informace. Nevěděli jsme nic o tom, že tam něco vzniká,“ uvedla Johnová s tím, že kraje nesou zodpovědnost za to, jak na jejich území probíhá očkování.

Podle Johnové vedení Prahy nyní jedná s ministerstvem zdravotnictví na zajištění původní dohody o dodávkách vakcín. Obyvatelé metropole se do kongresového centra hlásí přes centrální rezervační systém. Hlavní město si navzdory výtkám opozice vlastní registr zájemců nedělá.

Ačkoliv jsou první v pořadí senioři a chronicky nemocní, kteří dostali kód od svého odborného lékaře, Johnová tvrdí, že některých ohrožených se to netýká. „Jedná se například o autisty, jelikož psychiatři nemají možnost kódy vydávat. Doufám, že se je tam povede zahrnout,“ přeje si radní pro zdravotnictví a sociální oblast.

Magistrát si každopádně očkování na Vyšehradě pochvaluje – zájem je veliký a příchozím se prostory líbí. „Nevypadá to jako nemocnice, která v některých lidech může vyvolávat tíseň,“ podotkla radní Johnová.