Historická budova je otevřena ve zkušebním provozu a ne všechny prostory jsou zkolaudované. Z tohoto důvodu varuje instituce na svých webových stránkách, že přístup návštěvníků bude regulován. "V případě naplnění kapacity je třeba počítat s čekáním, proto vás prosíme o trpělivost," píše se na webu. 

Informace o absenci bezbariérového přístupu je na stránkách uvedena také, ale ne každý si ji musí všimnout. Jak je to tedy s přístupem lidí upoutaných na invalidní vozík? "O této záležitosti jsme informovali jak na tiskové konferenci, uváděli jsme to při komunikaci s médii, tak na našich webových stránkách. Věc není technického rázu, ale bezpečnostního," vysvětluje tisková mluvčí Národního muzea Kristina Kvapilová.

Hlavním problémem tedy není technicky umožnit lidem s handicapem vstup do budovy, ale brání tomu bezpečnostní předpisy. "V případě krizové situace jako je případný požár, teroristický útok atd. by nebylo možné vozíčkáře rychle evakuovat. Vstup jim tedy není umožněn nikoliv z důvodu nějaké neúcty a neochoty, ale z důvodu bezpečí. Dočasného limitu budovy Národního muzea jsme si pochopitelně vědomi," dodává.

Od února pro všechny

Do plného provozu bude budova uvedena na jaře příštího roku. "Od února bude pochopitelně plně bezbariérová a vybavená veškerým potřebným zařízením pro lidi se speciálními potřebami. Stále připravujeme expozice moderním způsobem, tak aby byly dostupné a zajímavé pro všechny naše návštěvníky, včetně těch kteří mají jakékoliv zdravotní omezení. Jako jedno z mála muzeí v Česku se problematice návštěvníků se speciálními potřebami věnujeme systematicky," říká Kvapilová. Existuje na to dokonce speciální projekt, který lze nalézt zde

Na absenci bezbariérového přístupu jako první upozornil Blesk.cz. Ten popsal příběh vozíčkáře, který si muzeum přijel prohlédnout, vyjednal si s ostrahou výjimku na vpuštění, ale nakonec byl přece jen vykázán. "Je nám moc líto, že si pán odnesl špatný zážitek z muzea. Podle našich šetření přijel již s informací z našich webových stránek, že budova není bezbariérová. Služba u vstupu do budovy mu chtěla vyjít vstříc a umožnit mu po dohodě s asistentem vstup," říká mluvčí.

"Bezpečnostní pracovníci muzea s tím však následně nesouhlasili. Jelikož bezpečnost návštěvníků musí být naší prioritou, nemohli mu z výše uvedených důvodů vyhovět. Opravdu nás to mrzí, jelikož se této problematice zodpovědně věnujeme. Bohužel na pána nemáme žádný kontakt. Pochopitelně bychom mu rádi vše sami vysvětlili a pokud možno mu vynahradili nepříjemný dojem, který si od nás odnesl," uzavírá.