„Vše musí být připraveno na výročí založení Československé republiky 28. října, kdy bude historická budova symbolicky opět otevřena,“ říká ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Stavební práce ale poběží dál a definitivně mají být dokončeny v únoru 2019.

Hlavním cílem čtyřleté rekonstrukce je vrátit muzeu podobu z roku 1891, kdy byla založena. Obnovují se malby, umělecké detaily, stropy, fasády, ale instalují se i nové prvky, které zvýší návštěvnický komfort. Největší změnou bude zastřešení obou dvou nádvoří, kde vznikne další výstavní prostor, knihovna a kavárna.

„Veřejnost také překvapí vrchol Pantheonu, který bude nově zasklen a bude zpřístupněna kupole muzea,“ popisuje kontrolor rekonstrukce František Laudát. V samotném Pantheonu jsou zrestaurované nástěnné malby a celý prostor bude nově nasvícený.

Sbírky Národního muzea dostanou svůj prostor v historické i současné budově. Obě už jsou propojeny tunelem, který zjednoduší prohlídku všech vystavených exponátů. Celkové náklady na rekonstrukci historické budovy se pohybují kolem 1,7 miliardy korun.