Od konce dubna 2015 byl řízením knihovny pověřen památkář Petr Kroupa, k vyřešení personální situace v NK ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) přistupuje v době, kdy se blíží konec jeho mandátu.

Opravuje se i barokní areál Klementina 

K největším problémům NK patří nedostatek místa, výrazněji se řeší posledních 15 let. Původně vedení knihovny razilo ideu novostavby, jež vedla k vypsání mezinárodní architektonické soutěže. Údajné nedůslednosti při vyjednávání pozemku a organizaci soutěže spojené s radikálním odporem tehdejších státních i městských politických špiček, které veřejně odmítly vítěze soutěže, vedly k zavržení tohoto nápadu. Kapacity hlavního sídla knihovny se ale podle knihovníků naplňují a knihovna by v příštích desetiletích již nemohla plnit své služby.

Knihovna se poté, přibližně v roce 2008 a za nového vedení instituce, přiklonila k variantě opravy a rozšíření centrálního depozitáře v Hostivaři. Paralelně s tím se opravuje barokní areál Klementina do jeho historické podoby, čímž ale podle některých knihovníků dále přichází o kapacity.

Knihovna potřebuje další kapacity 

NK je ze zákona příjemcem téměř každé knihy, která v ČR vychází. Knihovníci z NK proto vypracovali materiál, který představuje několik variant budoucnosti knihovny. V několika z nich znovu uvažuje o novostavbě knihovny.

Kroupa již před rokem řekl, že pietní restaurování Klementina a odstranění všech pozdějších úprav sníží kapacitu areálu téměř o třetinu. Knihovna podle odborníků potřebuje nutně další kapacity. Kroupa ale říká, že dokud se Klementinum neopraví, není možné řešit, jak a kde bude NK působit. A revitalizace potrvá ještě asi tři roky.

Práce zdržovaly i archeologické nálezy 

Za Kroupova působení se zastavená oprava Klementina, která začala v roce 2011, po tříletém skluzu znovu rozběhla. Práce zdržovaly archeologické nálezy i ambiciózní plány podkopat část areálu, kde však jsou zbytky kláštera ze 13. století. Nová studie počítá s využitím již existujících podzemních prostor - pro zázemí pro návštěvníky a pro technologie - třeba pro automatický dopravníkový systém na knihy.

S ním by nejpozději do 20 minut od zadání měla knížka přijet k žadateli, jak to funguje v Evropě. V případě NK se kniha nejprve musí přivézt nákladním autem z Hostivaře, v Klementinu nasedne do moderního dopravníku.

Cesta ke čtenáři tak trvá několik hodin. Mezi Klementinem a Hostivaří se ročně přepravuje přes 250.000 knih, a to knihovníci kritizují.
S poslední etapou revitalizace Klementina bude spojené omezení služeb, což bude také úkol pro nového ředitele. Práce na poslední etapě by měly začít na konci letošního roku či na jaře 2018 a měly by trvat dva, spíše ale tři roky. Pro nejkritičtější období se počítá s náhradními prostory.