Prohlédněte si fotogalerii nového depozitáře Národní knihovny v Hostivaři.

Národní knihovna rozhodnutí respektuje a bude v předmětném řízení dále postupovat, řekla dnes mluvčí knihovny Irena Maňáková.

Národní knihovna zakázku zrušila loni v dubnu. Jako jeden z důvodů uvedla, že téměř všechny nabídkové ceny firem byly předloženy v limitu hluboko pod 50 procenty z předpokládané ceny zakázky.

Knihovna tak měla vážné pochybnosti o kvalitě dodávek a služeb. Tvrdila také, že téměř všichni uchazeči předložili vzorky v rozporu s projektovou dokumentací.

Podle ÚOHS měla ale knihovna výši nabídek posoudit a případně vyzvat firmy k jejich vysvětlení a pak případně některou z nabídek vyřadit. „Tímto způsobem však zadavatel nepostupoval a zadávací řízení rovnou zrušil," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

NK bude v zakázce pokračovat

NK obdržela rozhodnutí předsedy antimonopolního úřadu 30. června, uvedla mluvčí. Předseda úřadu ve svém červnovém rozhodnutí potvrdil prvoinstanční rozhodnutí ÚOHS ze 28. srpna 2013, jímž bylo zrušeno rozhodnutí zadavatele o zrušení zadávacího řízení na vybavení interiérů a mobiliáře v depozitářích v Hostivaři.

NK bude podle mluvčí v zakázce pokračovat a činit kroky v souladu se zákonem o veřejných zakázkách.

V novém depozitáři v Praze Hostivaři je uloženo pět milionů svazků knih. Do objektu se z hlavního sídla NK v Klementinu letos přestěhovala i pracoviště pro digitalizaci fondů a jejich další zpracování.

Bude se rekonstruovat část depozitáře

V plánu je ještě rekonstrukce starší části depozitáře, kde je uloženo na tři miliony knih, a stavba další budovy. Poté by v Hostivaři mělo být deset milionů svazků, v Klementinu zůstane asi 1,7 milionu knih.

Stavba nového depozitáře skončila na sklonku roku 2012, loni se stěhovaly knihy. V depozitáři jsou i místa s přísnými klimatickými podmínkami, neboť v něm bude uložen Národní konzervační fond.

Tendr na dostavbu depozitáře vyhlásila NK v roce 2010, o rok později ho nový ředitel Tomáš Böhm zrušil jako předražený, původní celkové náklady snížil o více než 120 milionů na přibližně 300 milionů korun.

Čelil ale kritice za to, že z 15 uchazečů vybrala NK pětici finalistů losem. Böhm svůj postup hájil - los byl podle něj rychlým a objektivním řešením. Stavba nového depozitáře stála 387 milionů korun.