Novou smlouvu o pronájmu Kolowratského paláce uzavřelo ve čtvrtek 6.3.Národní divadlo s Dominikou Kolowrat – Krakovskou.

Scény ve Stavovském divadle a Divadle Kolowrat tak mohou nadále využívat jeho zázemí pro své fungování. Rod Kolowrat – Krakovských palác divadlu pronajal za symbolickou jednu korunu ročně. „Jsme rádi, že rod Kolowrat – Krakovských projevil zájem pokračovat ve spolupráci,“ uvedl ředitel Národního divadla Ondřej Černý.

Dlouhodobí mecenáši

Divadlo má palác v nájmu od mecenášského rodu již od roku 1993. Nová dohoda platí do roku 2013. „Má rodina je připravena pokračovat v mecenášské činnosti i po tomto datu,“ netajila se Dominika Kolowrat – Krakovská.

Národní divadlo tak má dále k dispozici jak Kolowratský palác, tak i na něj navazující technickou budovu, nezbytnou pro chod sousedního Stavovského divadla. Novinkou je, že v paláci bude sídlit nadační fond Kolowrátek.

Část interiérů se dočká renovace. „Nechceme nijak omezit chod paláce, například pořádání výstav. Rádi bychom, aby se palác stal kulturním centrem,“ sdělila Kolowrat – Krakovská.

Ceny i pro herce

„Z nájemní smlouvy bude vyjmuta restaurace, která se dočká nové podoby a výtěžek z jejího provozu bude financovat fond Kolowrátek,“ informovala dále mecenáška. Restauraci bude provozovat Jovo Savič, majitel úspěšných restaurací Kogo. Ceny však prý budou nižší, než je v drahých podnicích tohoto jména obvyklé. „Chceme, aby se tam mohli najíst herci,“ zdůvodnil to ředitel Černý.