Je to svízelná situace. Desítky drogově závislých denně okupují prostor před vchodem substitučního metadonového centra v ulici Ve Smečkách. Dokud je nerozežene hlídka městské policie. Jen několik metrů odtud, přes ulici, vodí rodiče děti do školky. Mají strach a stěžují si. Zatím dosáhli jen toho, že místem projíždí více strážnických hlídek.

Matka: Zařízení by mělo stát jinde

Chtěli by, aby narkomani vůbec neměli důvod dávat si tu dostaveníčko.„Odpudivá individua tu potkáváme často. Děti se na ně musí koukat,“ říká asi třicetiletá žena vedoucí za ruku malého chlapce. Nepřála si uvést své jméno.

Sdílná však byla.„Chápu, že někde to centrum být musí, ale že se usídlí zrovna naproti mateřské škole, to mi nejde na rozum. Nemám sice informaci o tom, že by se tu někomu něco stalo, ale to potenciální nebezpečí tu stále visí ve vzduchu,“ říká rozladěně. Mezi tím ze dveří centra vyšla dvojice podivínů a nejistou chůzí zamířila dolů k Václavskému náměstí.

„Jsou závislí na heroinu. Mohou být nemocní. Jejich chování nikdy neodhadnete. Naštěstí už se tu moc neshlukují před dveřmi. Ještě před dvěma měsíci to bylo neúnosné,“ stěžuje si matka vedoucí syna ze školky.

„Ještě před několika týdny sem narkomany na substituci doprovázeli závislí kamarádi. Posedávali ve vchodech domů a lidé se pohoršovali. Ta situace se ale radikálně zlepšila. Prostě jsme je odtud vyhnali,“ řekl Deníku ředitel městské policie Prahy 1 Miroslav Stejskal.

Šéf strážníků Prahy 1 shodou okolností bydlí nedaleko problematického místa. „Chodí tam jen ti, kteří skutečně využívají programu substituce. Ráno před devátou přijede hlídka, na místě se zdrží do půl desáté. Postihne tu největší skupinu, která přijde najednou a čeká na otevření,“ popisuje současný stav Stejskal. Jeho muži ale dodnes rozhánějí skupinky postávající před sídlem centra. „Bydlím naproti, stačí, když se podívám z okna,“ dodává Stejskal.

„Je to dílčí úspěch ale nejen já, ale i ostatní rodiče dětí ze školky by si přáli, aby se centrum přestěhovalo,“ reagovala matka chlapce. Toho se ale zřejmě jen tak nedočká.

Rada o problému jednat nebude

Stěhování z nebytových prostor patřících Praze 1 není na pořadu dne. Potvrzuje to i starosta Prahy 1 Filip Dvořák. „Vnímáme, že se to místním nelíbí. Kdo by chtěl vodit děti do školky a potkávat při tom narkomany. Situace ale opravdu není vážná. Rozhodně ne natolik, aby ji musela projednávat rada městské části. Centrum se zatím stěhovat nebude,“ říká Dvořák. Před několika týdny se byl osobně podívat ve školce a promluvil s ředitelkou. „O této problematice se nezmiňovala,“ podotkl Dvořák. Zaměstnankyně školky se do médií nechtějí vyjadřovat. Svůj jasný postoj ale už před časem nešťastně vyjádřila opozice v Praze 1.

Douda: centrum není nebezpečné

Na chodníku před školkou dohlíželi na pořádek lidé z řad dnes již zrušených hlídek dobrovolníků. „Sami byli na konci dubna svědky toho, jak uživatel, který právě odešel ze zařízení Drop In, a evidentně byl zcela nezpůsobilý k řízení, nasedl do vozidla a poměrně agresivně z tohoto místa odjel,“ popisuje zastupitelka Prahy 1 Jana Pařízková. Ivan Douda z nadace Drop In se nepodivuje nad tím, že místním zařízení vadí. Je ale toho názoru, že by v centru města stát mělo.

„Zařízení není nebezpečné. Lidé, kteří tam docházejí, nejsou ti nejhorší feťáci. Jsou to jedinci motivovaní se svou závislostí něco dělat, i když mnohdy nevypadají zrovna vábně. Nikoho neohrožují. To proto, že mají svou potřebu pokrytou metadonem. Mnohem problémovější jsou třeba herny, kde se pohybují ti potenciálně nebezpeční narkomani,“ říká Douda.