„Za poslední dva roky sledujeme nárůst rusky mluvících uživatelů drog na území Prahy. Problémem je, že jakákoli komunita cizinců– narkomanů je pro naše terénní pracovníky velmi těžko dostupná,“ uvedl pro Deník Ivan Douda z nadace Drop In. Proto se podle něj nedá přesně zmapovat, kolik je na území hlavního města uživatelů drog z rusky mluvících zemí.

„U některých, s nimiž jsou naši pracovníci v kontaktu, jsme zjistili onemocnění HIV. A kde je HIV, tam jsou i různé druhy žloutenek,“ uvedl Douda.

Uživatelé a distributoři

Kromě rusky mluvících narkomanů trápí město také komunita Vietnamců. „Ti sice nejsou primárními uživatel drog, ale patří mezi distributory,“ uvedl Douda.

Odborníkům na práci s drogově závislými ztěžuje činnost fakt, že ministerstvo zdravotnictví nedalo atest takzvaným rychlým testům na žloutenku a HIV, které mohly do loňského roku onemocnění diagnostikovat už v centrech, která se narkomanům věnují.

„Brání tomu divné byrokratické obstrukce. Podle nich se jedná o práci s krví, tedy se nesmí vykonávat venku. Jenže dostat narkomany k lékaři je velmi obtížné,“ dodal Douda s tím, že pokud testy nebudou k dispozici, je rozšíření žloutenky a HIV od narkomanů do populace reálnou hrozbou.

„Počty nemocných zatím nejsou kritické. Situace se ale může zhoršit do půl roku,“ řekl Douda.