Navíc jednoduché testy, které odhalí žloutenku už vneziskových centrech, se od letoška nemohou používat, protože nemají atest ministerstva zdravotnictví.

Vminulosti před rokem 1990 přitom bylo specializovaných AT ordinací více než 200 v republice. Léčili převážně alkoholiky. Spádem komunistického režimu se objevily nestátní neziskové organizace, které se začaly věnovat léčbě drogově závislých. „Ty ale nemohu odborností psychiatry nahradit. AT center je od té doby vPraze asi 5, což je na metropoli strašně málo,“ zdůvodnil Vratislav Řehák ze sdružení Remedis, které poskytuje zdravotní péči závislým. Podle něj je psychiatrická léčba narkomanů nutností. Jenže lékaři – psychiatři se více věnují léčbě alkoholiků. „Ti vypadají lépe, je snimi snazší spolupráce.V případě narkomanů tomu tak není. Jedná se o problémové pacienty, kteří mohou lékaře odpuzovat svým vzhledem a chováním,“ vysvětlil Řehák.

Nejsou testy na žloutenku

Podle odborníků, kteří se věnují drogově závislým, je nutné mít komunitu narkomanů pod kontrolou. Jsou významnými nositeli žloutenky typu C. Do loňského roku fungovaly takzvané rychlé testy, které mohly onemocnění diagnostikovat už centrech, která se narkomanům věnují. Na základě nových pravidel potřebují testy certifikaci ministerstva zdravotnictví. Žádný z testů certitifikát dosud neobdržel. „To nám velmi komplikuje situaci, nezbývá nám, než posílat klienty přímo k hepatologům,“ řekla Martina Richterová Těmínová z protidrogového sdružení Sananim. Drogoví uživatelé ale lékaře často nenavštíví, a pokud tak učiní, stává se prý, že je lékař odmítne ošetřit.