Náplast s více než 130 miliony korun mohou tuto středu nalepit na bolavá místa metropole poslanci. Definitivně by se totiž měl schvalovat státní rozpočet na příští rok a v rámci něj i mnohamilionové částky putující do regionu v rámci takzvaného porcování medvěda.

Podle seznamu návrhů, který má Deník k dispozici, patří pražští poslanci v lobbingu mezi nejúspěšnější. Více peněz poputuje pouze do Moravskoslezského kraje a na jih Moravy.

Nejvíce peněz půjde na školství

Rekonstrukce škol, léčeben dlouhodobě nemocných, ale také obnova několika architektonicky a historicky cenných náhrobků umístěných na Malostranském hřbitově či oprava havarijního stavu střech kostela sv. Kajetána. To všechno by se v následujících měsících mohlo ze státního rozpočtu zaplatit.

Nejvíce peněz zřejmě poputuje do školství ve čtvrté městské části. Dvanáct milionů si žádá rekonstrukce Základní školy Jánošíkova, tři miliony opravy ve školském zařízení Sdružení a sedm ZŠ Filosofská. Právě stav budov a nedostatek žáků ve třídách přiměl radnici Prahy 4 před rokem k rozhodnutí, že některá vzdělávací zařízení sloučí. Ze čtyř zamýšlených propojení ale realizovala pouze dvě. Tisíce rodičů se totiž bouřily.

O peníze na vzdělávání dětí zažádala také radnice Slivence. „Pokud bychom požadované dva miliony dostali, vyřeší nám to nezáviděníhodnou situaci, kdy nemáme kam umístit zdejší děti. Téměř třem tisícům lidí totiž slouží pouze školka s dvaceti místy,“ popsala starostka Jana Plamínková. Úřad by podle ní peníze využil na zpracování dokumentace na výstavbu nové budovy. „Magistrát nám loni nedal na školství ani korunu,“ připomněla starostka.

Zbyde na opravu japonských mečů?

Deset milionů by si měla z medvěda ukrojit Praha 11. Ta hodlá rozšířit multifunkční centrum. „Je to vlastně jakési dohledové stanoviště, odkud zaměstnanci dohlížejí na kamerový systém po celé městské části. Ve většině objektů v majetku městské části, jako jsou školy nebo domovy důchodců, totiž fungují kamery. Chceme zároveň rozšířit síť protipožárních čidel,“ vysvětlila mluvčí Prahy 11 Andrea Wolfová.

Mezi žadateli ale nebyly pouze jednotlivé radnice. Úspěšné by mohlo být také Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur spadající pod Národní muzeum, jež by dvoumilionovou dotaci využilo k restaurování japonských chladných zbraní, nebo Tělovýchovná Jednota Sokol Královské Vinohrady. Ta má jediný cíl: opravit svůj venkovní areál.

Kdo má šanci na pořádnou porci

Praha 4: rekonstrukce Základní školy Jánošíkova – 12 milionů
Praha 11: oprava multifunkčního centra – 10 milionů
Praha 3: kompletní rekonstrukce ZŠ Chelčického – 10 milionů
Praha 12: obnova školní kuchyně v ZŠ Angelovova, Modřany – 10 milionů
Praha 10: rozšíření LDN Vršovice – 9,8 milionu