Žádné podpisové právo, ani jakýkoli další vztah ke švýcarskému kontu podnikatele Romana Janouška neexistuje. S tímto prohlášením včera před radu hlavního města předstoupili vysocí magistrátní úředníci Jiří Toman a Peter Ďurica. Oba se tak snažili ukončit podezření a spekulace o tom, že jsou napojeni na vlivného podnikatele Romana Janouška, prostřednictvím jeho švýcarského konta. Ve hře byly stovky milionů korun.

Magistrát: Kauza je u konce

Pro samotný magistrát tak tímto prohlášením končí celá kauza. Vyjádření zatím stačí i náměstkyni primátora hlavního města Markétě Reedové (SNK ED).

„Jsem ráda, že se to nakonec na jednání rady vůbec dostalo. Ještě na konci minulého týdne to tak vůbec nevypadalo. V tuto chvíli mi vyjádření obou pánů, které podali i v písemné podobě stačí. Dál už bude vše záležet na vyšetřování policie. Do té doby nejsou spekulace na místě. Pokud by se samozřejmě nějaká podezření potvrdila, bylo by samozřejmě nutné, aby oba úředníci své funkce ihned opustili,“ sdělila náměstkyně, do jejíž kompetence spadá i protikorupční politika.

Samotné konto Romana Janouška ve Švýcarsku, které bylo zablokováno z důvodu praní špinavých peněz, už bylo znovu uvolněno a doposud nepadla žádná obvinění.

Spekulace nekončí

Jinak ale celá kauza rozhodně není u konce. Problémem je, že celou věc obchází mnoho spekulací a jen málo osob se chce vyjádřit s tím, že by se nechala citovat i se jménem.

Zatím platí jednoznačně to, že dokud není vina prokázána, jsou oba úředníci nevinní. Jiří Toman, ředitel odboru městského investora a Peter Ďurica, šéf odboru obchodních aktivit tak ve svých funkcích zůstávají.
Za oba muže se už dříve postavil i samotný primátor Pavel Bém (ODS). „Spekulacemi, které jsou ve skutečnosti sprostou lží, se určitě zabývat nebudu ani já, ani rada hlavního města,“ řekl před několika dny. Rada se nakonec v bodu různé kauzou zabývala, primátor však i nadále trvá na svém a spekulace médií odmítá.

Na druhou stranu mnoho lidí má zcela jiný názor a tvrdí, že pokud chce například někdo v Praze stavět, musí si vše předem dohodnout právě se zmíněnými osobami Janouškem, Tomanem a Ďuricou. Faktem je, že přes oba úředníky ročně protečou stovky miliard korun a spolurozhodují o strategických investicích města.

„Zatím je všechno postavené na tvrzeních osob, které nechtějí být jmenované. Pouze se spekuluje a to myslím není vůbec dobré. Je potřeba předložit konkrétní důkazy a ty zatím nikdo neukázal. Nechci bránit magistrátní úředníky, ale tohle je fakt. Na druhou stranu moc dobře vím, jak to na magistrátu chodí a ne všechno je tak, jak by mělo být,“ hovořil opatrně jeden ze zaměstnanců magistrátu. I on si rovněž nepřál být jmenován.

Chybí protikorupční strategie

Podle náměstkyně Markéty Reedové chybí magistrátu také schválený dokument protikorupční strategie. Ten je dokonce v programovém prohlášení hlavního města. Ale již jednou byl tento materiál shozen ze stolu. Údajně pro jeho nedokončenost a také proto, že se s ním politici před tím dostatečně neseznámili.
Reedová doufá, že rada dokument brzy přijme. Strategie totiž řeší také problematiku zadávání veřejných zakázek a nakládání s majetkem města. Právě tu mají na starosti úředníci Toman s Ďuricou. „Je potřeba protikorupční strategii schválit i pro udržení dobrého jména magistrátu. Tohle na něj vrhá špatné světlo. Věřím také, že se zlepší i spolupráce s oběma řediteli, protože doposud například v rámci mapy korupčních rizik nebyli rozhodně ti nejaktivnější,“ doplnila Reedová pro Deník.

Krátké ke kauze poskytl i mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Primátor Pavel Bém považuje celou věc za vyřešenou právě díky písemným vyjádřením úředníků. Hodně ho prý rozčílilo, že náměstkyně Reedová řešila celou věc prostřednictvím médií.
„Myslím, že podobné přestřelky teď můžeme na magistrátu očekávat až do října. Je přece před volbami,“ uzavřel další z magistrátních zaměstnanců.

Spojení s oběma úředníky Tomanem a Ďuricou je pak prakticky nemožné. Neodpovídají na telefonáty, emaily a ani nebývají k zastižení přímo na magistrátu.

Jaké jsou aktivity úředníků Jiřího Tomana (ředitel odboru městského investora) a Petera Ďurici (ředitel odboru obchodních aktivit):

Jiří Toman spolurozhoduje o většině stavebních projektů v Praze, jeho oddělením ročně protečou miliardy korun. Podle registru veřejných zakázek odbor městského investora od roku 2006 rozdělil na zakázkách nejméně šest miliard korun. Na možnou korupční hrozbu upozornily i některé nezávislé audity. Letos to naznačila zpráva firmy Ernst & Young, podle které hrozí u vypisování veřejných zakázek takzvané šití na míru vybranému uchazeči.

Peter Ďurica je na magistrátu od roku 2002. Už dříve ale spolupracoval s primátorem, který byl tehdy ještě starostou Prahy 6. Když v letošním roce auditoři z Ernst & Young připravovali pro magistrát protikorupční strategii včetně mapy korupčních rizik, upozornili, že právě sekce Petera Ďurici jsou nejkritičtější. Údajně právě z důvodu výhrad auditorů následně zmíněný dokument nebyl schválen.