Vševltavský spolek nabídl plavbu třeba na nejstarší osobní, salónní rychlolodi Nepomuk nebo na klasických výletních lodích. Nechyběl ani dvojstěžník z konce 19. století, avšak velkou pozornost přitahovala i historická benátská gondole. Četné zájemce neodradila ani dlouhá čekací doba.

Do Benátek třeba i po Vltavě

Krom toho, že nástupní molo s názvem Smíchov působilo v tu chvíli ve spojitosti s benátskou převozní raritou poněkud úsměvně. „Do Benátek se jen tak nedostanu, ale po Vltavě to snad bude na gondole rychlejší," zavtipkoval si v davu Jaroslav Doušek, kytarista countryové kapely Rezavá kolej. Očividně se na svezení v gondole těšil, jeho vnuk však prarodičovo nadšení příliš nesdílel.

Na první pohled se zdálo, že sluncem prosvícená sobota bude v metropoli patřit hlavně zahraničním turistům. Nebyla o ně samozřejmě nouze, ale právě na náplavce cizí jazyky zrovna moc slyšet nebylo.

Co bylo slyšet opravdu hodně, byla hudební formace Matylda - banda de la marina. Svou sympatickou produkcí bavila kolemjdoucí tak, že za chvíli nebylo v místě téměř k hnutí.

Vševlstavský spolek coby organizátor sobotní akce nabízel i jiné zajímavé atrakce - kormidlování a plavbu na malých lodích bez kapitánského průkazu, nebo možnost si prohlédnout vltavské dno z podvodního kesonu. Jak a co pohání lodě, to už byla pro zvědavce nabídka k nahlédnutí do strojoven.

Počte si pražský vodník?

Někdo se radoval nejen z prvních jarních hodin, jiný měl zase důvod k smutku. Jako například žena, která se vsedě vyhřívala na molu s knihou v ruce. Při vstávání z mola potom stačil jediný neopatrný pohyb a kniha skončila ve Vltavě. Kolemjdoucí sice projevovali svou účast ve smolném okamžiku, nicméně ženu nabádali, aby pro dnešek četbu oželela. A raději i s knihou.

„Aspoň tak obohatíte knihovnu pražského vodníka," zavtipkoval kdosi, ale očividně u dotyčné ženy neuspěl.

U veřejnosti ještě minulý rok získával stále větší sympatie bývalý správce náplavky Daniel Hagen. Jeho někdejší uvažované sankce pro pořadatele, kteří po svých akcích nezajistí úklid, sklízejí ovoce. Prodejci na farmářských trzích i nyní měli kolem svých stánků stále čisto.

Odpadkové koše na vzdálenějších místech o víkendu sice přetékaly odpadky, ale objektivně vzato, na tak frekventovaných místech nelze udržet pořádek v každé minutě.

V plánu měl svého času Daniel Hagen odstranění nevzhledných plastových toalet. Záchody měly být umístěny na plovoucích pontonech. V zemi by zase byly kontejnery, díky čemuž by zmizely různé druhy nádob na tříděný odpad.

Bývalý správce chtěl také více košů. Jenomže ty se kradly. Celý tento souhrn opatření chtěl uvést v život v letošním dubnu. Jak se ale magistrát s další organizací náplavky hodlá vypořádat, ukáže čas. Nicméně novou atrakcí náplavky je aspoň farmářská loď Petra.

Nejdřív varování, pak odtah

Návštěvníci na ní kromě stánků s jídlem a pitím najdou i pravidelnou večerní hudební produkci. Podle bývalého správce se ještě vloni na náplavce zlepšil i další problém, parkování. Náplavku si totiž pletli neukáznění řidiči s parkovištěm. Nejdřív byli na nedovolený parking upozorněni, pak zasáhla městská policie.

Podle Daniela Hagena každý, kdo chtěl u náplavky zaparkovat, mohl použít některou z oranžových zón. Může i nyní, Jako například v ulici Pod Slovany, kde lze o víkendu může parkovat neomezeně a zdarma.

Nicméně i když sobotní slunce hřálo na těle i na duši pouze do brzkých odpoledních hodin, davy návštěvníků na Dni Vltavy jako by ani neubývalo. Proč taky, když kakofonie zvuků nabádaly, že zcela určitě všichni ještě neviděli všechno.

Čtěte také: Návštěvníky náplavky vozily zdarma gondoly či plachetnice