Podle vedení metropole zahájí čtyřčlenný tým svou práci už v pátek od 11 hodin a v oblíbené odpočinkové zóně u Vltavy se bude pohybovat až do 20:00. Návštěvníky náplavek budou lidé ze společnosti CrowdSafety upozorňovat na nutnost nošení odpovídajících ochranných pomůcek zakrývající horní cesty dýchací a dodržování minimálních rozestupů. 

close Protiepidemická opatření na pražských náplavkách. Banner. info Zdroj: MHMP zoom_in „Pražské náplavky byly, jsou a budou místem pohodové atmosféry určené pro relaxaci i sport. V současné době je však na prvním místě bezpečnost návštěvníků. Proto jsme se rozhodli využít před nadcházejícím víkendem služeb profesionálů, kteří mají přispět k tomu, aby mohly náplavky sloužit svému účelu i v rámci vládních protiepidemických opatření,“ vysvětlil pražský radní Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu/TOP 09), do jehož gesce náplavky patří.

Podle kurátor Pražských náplavek Petra Hozmana využije magistrát služeb společnosti, která se na zajištění bezpečnosti masových akcí specializuje dlouhodobě. „Firma CrowdSafety zajišťovala bezpečnost například také na Festivalu svobody, který se konal 17. listopadu na Národní třídě, Václavském náměstí a Albertově.“

„Nebudeme lidi šikanovat“

Společnost na webových stránkách uvádí mezi svými hodnotami jako nejvyšší prioritu „zdraví a ochranu životů klientů“ – v tomto případě tedy Pražanů. CrowdSafety mají zkušenosti z oblasti ochrany měkkých cílů a bezpečnosti v davu i ze zahraničí. 

Na první pohled tento krok magistrátu připomíná angažování takzvaného antifkonliktního týmu, který působil před čtyřmi lety v Praze 1 kvůli protikuřáckému zákonu a dohlížel na pořádek před bary a restauracemi v centru. Jenže silní muži v černých tričkách ke zklidnění situace tehdy moc nepřispívali a městské policii nepomáhali. Po komunálních volbách v roce 2018 už „drsní hoši“ v ulicích konfliktům nepředcházeli. Pražští radní zavedli funkci nočního starosty, Jan Štern však v dubnu 2020 (i kvůli koronavirové nákaze) v tichosti skončil.

Martin Beck z CrowdSafety řekl Pražskému deníku, že členky a členové anticovidového týmu jsou řádně vyškolení: „Ve firmě pracují zkušení krizoví manažeři i absolventi davové psychologie. Nejsme žádní securiťáci. Nemáme zákonné pravomoce. Nebudeme na náplavkách od toho, abychom někoho šikanovali. Pokud někdo neuposlechne našich výzev, zavoláme strážníky či státní policii, aby problém dál řešili.“

Beck je rovněž součástí pracovní skupiny na ministerstvu průmyslu a obchodu pod vedením Karla Havlíčka (za ANO), která řeší podmínky návratu velkých kulturních a sportovních akcí. V koronavirové krizi CrowdSafety spolupracuje také s Českým červeným křížem.