Jmenovitě pak, podle tvrzení České televize, Davida Vodrážku (ODS). Právě Vodrážka, v minulosti šéf představenstva DPP, podepisoval některé smlouvy, které audit, vedený někdejším elitním policejním detektivem Václavem Láskou, označil za chybné a pro město krajně nevýhodné.

Čtěte také: SPECIÁL Policejní zásah v DPP

Před podáním trestního oznámení politiky, sedícími dosud v orgánech DPP, údajně „zachránilo" bleskové odvolání generálního ředitele DPP Vladimíra Liche, iniciované a schválené hlasy členů ODS i TOP 09, kteří jsou v dozorčí radě. Oficiálně pro Lichova managerská selhání. Dočasné vedení DPP v čele s Magdalenou Češkovou pak na základě usnesení dozorčí rady pozastavilo „Láskův dílčí audit" a slíbilo zadat nový, tentokrát prý komplexní.

Vodrážka tvrzení České televize odmítl a prohlásil, že to byl právě on, kdo v dozorčí radě úspěšně navrhl prověrku všech zakázek uzavřených od roku 2007. „Na základě vyhlášení transparentního výběrového řízení," zdůraznil.

Spojitost mezi odvoláním Liche a možným podáním dalších trestních oznámení však spatřuje primátor Bohuslav Svoboda i David Ondračka z Transparency International, který se podílel na právní analýze nevýhodných smluv. Láska hodnotí Lichovo „sestřelení" jako zdržovací taktiku.

Důvody nekompromisního odvolání generálního ředitele dopravního podniku (DPP) Vladimíra Liche se mění ve vyhrocenou politickou přestřelku, která nakonec může skončit destabilizací pražské vlády.

Mimořádná valná hromada DPP i koaliční schůzka politického vedení města. v napjaté atmosféře se zřejmě tato jednání na nejvyšší úrovni odehrají ještě dnes. A na obou budou s největší pravděpodobností padat hlavy.

Primátor Bohuslav Svoboda hraje o hodně. Buď posílí svou pozici výměnou „neposlušných" městských radních a členů dozorčí rady největší městské firmy, nebo utrpí drtivou porážku z rukou svých někdejších spojenců. Konkrétně Davida Vodrážky, Pavla Hurdy či svého náměstka pro dopravu Josefa Noska.

close fb-pd-podval zoom_in

Svoboda totiž nevěří, že Lich byl odvolán kvůli údajnému diletantizmu. „Je to systém, který se cítí být v ohrožení a brání se," podotkl primátor. „Poznali, že jde do tuhého a dostali strach," domnívá se David Ondráčka z Transparency Internacional. Podle něj by se chod DPP dal směle označit za organizovaný zločin. „A je zřejmé, že tyto obchody musely být kryty politiky nejen z magistrátu," dodal

Lich včera pro Českou televizi (ČT) uvedl, že na něj byly vyvíjeny tlaky ještě před jeho jmenováním do funkce ředitele podniku. Kvůli předplácení faktur ve sporném kontraktu s firmou Oleo Chemical na Liche údajně později tlačil také Nosek. Primátorův náměstek si pak prý proplacení zajistil u tehdejší ekonomické šéfky Magdaleny Češkové, která je nyní pověřená řízením podniku.

Nosek to ale odmítá. „O ničem takovém nevím, s panem ředitelem jsem komunikoval pouze písemně. Pokud něco takového tvrdí, ať ukáže důkazy a vyčíslí škody," reagoval Nosek.

Podle Liche je naprostá většina kontraktů v dopravním podniku nevýhodná. „SMS jízdenky jsou předražené o jednu až dvě třetiny," konstatoval pro ČT Lich. Přesné vyčíslení měl podle něj ukázat forenzní audit vybraných smluv, který se před jeho odchodem plánoval. Prověrku však současné vedení zrušilo s tím, že budou zkontrolovány všechny smlouvy od začátku roku 2007. Nevýhodná je slovy Liche rovněž smlouva na obrazovky v metru. „Je to náš prostor, já bych si myslel, že by oni (provozovatel obrazovek) měli platit nám, ale my platíme měsíčně 1,5 milionu korun," sdělil Lich.

Část peněz se podle Liche v minulosti utrácela i bez podepsaných smluv. Z celkových výdajů v loňském roce, které podle něj činily asi 17,4 miliardy korun, byly bez smluv proplaceny přes dvě miliardy. Sedm z deseti kontrolovaných smluv pak údajně bylo předraženo o půl miliardy korun. Právě kvůli nim podal Lich trestní oznámení, na jehož základě policie celý pátek prohledávala centrálu DPP.

ČT tvrdí, že směřovala mimo jiné na bývalého šéfa představenstva a bývalého radního za ODS Radovana Šteinera a právníky Davida Michala a Karolínu Babákovou z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners). Mezi podezřelými jsou podle ČT také exředitel DPP Martin Dvořák a bývalý ekonomický šéf podniku Ivo Štika.

Ondráčka posléze potvrdil, že tato jména figurovala v kontrole vybraných podezřelých zakázek, kterou prováděl Láskův auditorský tým. Advokát David Michal se včera nechal slyšet, že jde pouze o spekulace a údajně urychleně podnikne adekvátní kroky.