Jednoho večera Lindu Klečkovou napadlo dát dohromady aktivní obyvatele Petrské čtvrti a založit spolek, který se bude starat o kulturní a občanskou sounáležitost v okolí jejího domova. Pozvala proto do bývalé hospůdky U Petra známé, aby u piva dohodli start spolku. Od té doby již uběhlo pět let.

Jak spolek funguje? 

„To, co se ve čtvrti zatím stále daří uchovat, je vesnický ráz v pozitivním slova smyslu. Stále je zde mnoho obyvatel, kteří mají ke zdejší lokalitě vřelý vztah, narodili se tu, žijí tu, pracují tu a potkávají se. Máme i pár místních postaviček, které svým vystupováním dodávají ten správný lokální nádech," říká Linda Klečková. Na aktivitách se podle zakladatelky a předsedkyně spolku podílí jen samí přátelští lidé.

„Je mnoho obyvatel, kteří se starají o chod spolku, ale jejich vyjmenovávání by bylo na dlouho," říká Klečková.

Podle ní je nejdůležitější jejich ochota a čas, ve kterém dobrovolně spolkovou činnost vyvíjejí. „Členové sami hledají informace o situaci kolem Petrské čtvrti, účastní se veřejných slyšení a píší články do našeho občasníku Petrské listy," dodává.

Genius loci pražské čtvrti

Hlavní náplní spolku není jen pořádání vlastních kulturních akcí a vydávání listů, především se jedná o komunální činnost.

„Nám není lhostejné prostředí, ve kterém žijeme. Petrská čtvrť dlouhou dobu stála v pozadí developerských aktivit, naopak v posledních letech zde ale panuje čilý stavební ruch, což přináší negativní vlivy, na které se snažíme upozornit," popisuje Klečková. Spolek také usiluje o zmírnění dopravního zatížení centra.

„Na druhou stranu mladí designeři objevili genius loci této čtvrti, a proto se prostor vymezený ulicemi Na Poříčí, Revoluční a Na Těšnově stává módní a atraktivní zónou," říká s hrdostí v hlase předsedkyně spolku.

(Lucie Sedláková)

Čtěte také: Dokázal vrátit život desítkám opuštěných domů