Kolem dvou hokejek, jež se opírají o sebe, jsou nakupeny stovky a možná tisíce svíček, květin a trikolor. Nechybějí dokonce ani hokejové dresy se jmény tří zahynulých hokejistů. Mladí lidé postávají a posedávají na bobku, tiše se dívají před sebe, nebo přicházejí s novými zvoláními: Rachůnek, Marek, Vašíček, zní náměstím ve stejné formě a tempu, jak to jindy zaznívá na stadiónech. Pak přijde klasické a již takřka legendární: Kdo neskáče, není Čech, hop, hop, hop!

Opodál pod slunečníkem je na stolku umístěna pamětní kniha, do níž se někteří jen podepisují, jiní přidávají i pár slov. „Co tam mám napsat,“ ptá se mladík osmnáct- či devatenáctiletý. „To máš jedno,“ slyší odpověď. „Hlavně tam napiš, že jsme z Ostravy.“ Nedá mi to a ptám se: Snad jste nepřijeli z takové dálky kvůli této pietní akci? „Ne u nás je to určitě taky. My jsme tu na dvoudenním výletě s průmyslovkou, a když jsme to tu viděli, tak jsme se zastavili. Vždyť jsme je taky znali a taky jsme jim fandili,“ dodává dívka, na jejíž tváři je vidět opravdový smutek.

Nakonec došlo i na státní hymnu. Zpívanou. Škoda, že již dávno neplatí, že co Čech, to muzikant. Ale to nešlo to těm mladým zazlívat. Hlavně, že v tom zněla upřímnost.


Anketa: Jak by se dala nejlépe uctít památka zahynulých hokejových reprezentantů?

Alice Rozumová
Měli bychom dál podporovat naše hokejisty. Proto jsem sem přišla, ale na posledních dvou mistrovstvích jsem byla osobně.

Pavel Králík
Slyšel jsem to v televizi, tak jsem přišel. Nejlepším uctěním památky by asi bylo, kdyby naši příští mistrovství zase vyhráli.

Daniel Jakubčík
Jsem hokejový fanoušek a mou povinností bylo uctít jejich památku tady. Myslím, že reprezentace má na to, aby i bez těch tří, kteří budou hodně chybět, přesto vyhrávala.

Jaroslav Dušek
Já nemám vyhraněný vztah k nějakému klubu, ale k reprezentaci ano. A fandím každému, kdo je dobrý a ti hoši dobří byli.

Rostislav Cinder
Četl jsem to v novinách, tak jsem přišel. Kdyby ti hoši věděli, že jsme sem přišli, i když se nic nehraje, tak by je to možná potěšilo. Je to snad i drobná podpora jejich rodinám.

Čtěte také: Svaz vystaví rakve s ostatky hokejistů na náměstí