„Prostřední částí parku dříve jezdilo zásobování do školy. Zajížděli sem i popeláři. Snažili jsme se dopravu vyhnat, zásobování školy je z druhé strany," vysvětlil Davídek, který má na radnici na starosti školství a čerpání evropských peněz.

Opozice park kritizuje 

Podle opoziční zastupitelky Dany Balcarové (Piráti) projekt vznikl bez spolupráce s obyvateli. „Někteří obyvatelé lokality nyní nemohou zajet ke svému vchodu autem a nedostane se k nim ani sanitka," řekla. Z příjemné vnitroblokové zeleně vznikl podle ní park s převažujícími zpevněnými plochami a nesmyslně umístěnými lavičkami.

Místní proto vedení městské části poslali otevřený dopis, v němž žádají úpravy nového parku a radnici vyzývají k jednání. Upozorňují v něm také na to, že při vjezdu na pěší zónu před svůj dům dostávají pokuty, po chodnících ale přijíždějí i návštěvníci boxerského klubu.

Návštěvníkům se hřiště líbí

„Příkladem chybného a s veřejností neprojednaného projektu je také zrušení smyčky kolem trafostanice, která dobře sloužila rodičům, kteří přiváželi své děti do školy," píše se v otevřeném dopise.

Osloveným návštěvníkům se ale park líbí, oceňují nová hřiště i kritizované lavičky. Podle Davídka je přístup místních sobecký. „Na mnoha místech v Praze není možnost zajet si autem před dům. Z našeho pohledu mají mít přednost chodci a park," dodal.

Původní park Balabenka zanikl

Upraveno bylo 10 tisíc metrů čtverečních plochy. Parkovou část odděluje od rušné Sokolovské ulice podium s velkými květináči, v další části parku jsou herní parky pro mladší a starší děti a venkovní cvičící prvky. Přímo k parku přiléhá základní škola, kam chodí asi 600 žáků.

Původní park Balabenka v rohu ulic Českomoravská a Sokolovská zanikl i přes protesty obyvatel. Petici za jeho zachování podepsalo koncem 90. let minulého století téměř 2000 lidí. V roce 2009 tam společnost Orco postavila sedmipodlažní kancelářskou budovu Vysočanská brána se zhruba 13 tisíci metry čtverečními pronajímatelné kancelářské a maloobchodní plochy.

Čtěte také: Veřejný prostor oživují sportovci. Spolek rozcvičil parky na Devítce