„Náměstí Jana Palacha v současné podobě vznikalo postupným, mnohdy živelným a nekoordinovaným procesem různých oprav a úprav. Svoji funkci tedy nyní plní velmi problematicky a je zde řada kritických míst," citoval web Pražský patriot s odkazem na agenturu ČTK mluvčího magistrátu Víta Hofmana.

Veřejnou soutěž na rekonstrukci náměstí, odkud je krásný výhled na Pražský hrad, vyhráli už před sedmnácti lety architekti Václav Králíček a Stanislav Makarov. Předchozí rada ve složení ANO, ČSSD, Trojkoalice (STAN, KDU-ČSL, Zelení) nařídila Králíčkovi ve spolupráci s městským Institutem plánování a rozvoje (IPR Praha) v roce 2016 návrh přepracovat.

Ale až teprve loni v červenci radní schválili, aby autor studie vypracoval rovněž projektovou dokumentaci za 33,5 milionu korun. Projekt podle magistrátu brzdila složitá domluva s majitelem podzemního parkoviště, k němuž patří betonový výdech uprostřed prostranství. Předložení tohoto tisku také ukázalo neshody mezi radními, primátorka Adriana Krnáčová totiž „předběhla" náměstkyni pro územní rozvoj Petru Kolínskou (Zelení) a obě političky se kvůli tomu pohádaly.

Bude uprostřed náměstí stožár?

Otázkou zůstává, zda součástí renovace bude i plánovaný stožár - vysoký jako okolní budovy, který měl podle původního návrhu nahradit zmíněný výdech. V první etapě by každopádně měl být prostor před Rudolfinem a Vysokou školou uměleckoprůmyslovou předlážděn.

„Další etapa se zaměří na obnovu Alšova nábřeží, kdy bude zkultivován prostor před Galerií Rudolfinum, promenáda okolo Vltavy, doplněno stromořadí a upraven prostor u vysoké školy. Třetí etapa zahrnuje úpravu ulic 17. listopadu a Křižovnická a také úpravy tramvajové trati a zkvalitnění zastávek," píše Pražský patriot.

Přesunutí Dvořákova pomníku

Dříve se počítalo také s přesunutím pomníku Antonína Dvořáka, architekt Králíček měl rovněž zapracovat památník upáleného studenta Jana Palacha, který u řeky vyrostl před třemi lety a je dílem amerického sochaře českého původu Johna Hejduka.

Při padesátém výročí Palachova činu se konaly pietní akce také u Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde je na bronzové pamětní desce reliéf studentovy posmrtné masky. Na náměstí, které by se mělo dočkat renovace, sídlí kromě výše zmíněných institucí ještě Uměleckoprůmyslové muzeum a v novorenesační budově Rudolfina působí Česká filharmonie.

Podle plánů by první dvě etapy rekonstrukce měly trvat zhruba rok a omezit dopravu od Mánesova mostu. Po dokončení prací by však automobilový ani tramvajový provoz neměl doznat větších změn. Třetí etapu pak chce magistrát začít s určitým časovým odstupem a koordinovat s dalšími rekonstrukcemi. Náklady nejsou zatím známy, v minulosti se hovořilo o zhruba 150 milionech korun.