Nájemní smlouva na dobu 105 let, kterou radnice uzavřela v roce 2002, totiž stanoví, že po uplynutí doby nájmu dostane městská část pozemek zpět včetně budov, které na něm budou postaveny.

„Chceme v současném právním systému zjistit, jak je to vymahatelné,“ řekl Kaštovský. „Pokud zjistíme, že po ukončení doby nájmu nám zůstane nejen pozemek, ale i budova, tak proč bychom to prodávali? To by městská část musela být v konkurzu, aby to prodala,“ doplnil.

Prodejní cenu dodá pronájem za pět let

Praha 7 zvažovala odprodat pozemek za odhadní cenu 95 milionů korun. Peníze chtěla použít na plánovanou koupi nové budovy radnice, která by podle některých odhadů měla vyjít na téměř miliardu korun.

Záměr prodat pozemek mělo zastupitelstvo projednávat už dvakrát. Návrh předkládal Kaštovský, pokaždé jej ale na poslední chvíli z programu jednání stáhl.

O koupi se uchází současný nájemce a investor stavby, společnost Holešovický trojúhelník. Developer na něm hodlá vystavět sedmipatrovou administrativní budovu Galerie Stromovka. Výstavba začala minulý týden.

Proti zamýšlenému prodeji takzvaného Holešovického trojúhelníku se staví opozice. „Prodej tohoto pozemku je ekonomickým nesmyslem,“ uvedl zastupitel Ondřej Mirovský ze Strany zelených.

Ze stávající nájemní smlouvy podle něj plyne zisk pěti milionů ročně, což znamená, že Praha 7 získá plánovanou prodejní cenu zhruba za 20 let a pozemek jí přitom zůstane ve vlastnictví. Prodej se proto jeví jako nelogický krok.

Spory o památník

V pondělí proti prodeji protestovalo několik desítek lidí. Upozorňovali na to, že v místě, kde bude stát nákupní galerie, byli za druhé světové války shromažďováni židé k deportacím.

Obávají se přitom, že zájemce o pozemek a současný developer nepostaví na pozemku důstojný památník tehdejších událostí. Investor ale tvrdí, že s tím počítá.

O podobě památníku bude podle Kaštovského radnice s developerem ještě jednat. (čtk, red)

Čtěte také: Lidé protestovali proti výstavbě nákupního centra