ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE.

Člen Pirátské strany sdílel informaci na svém facebookovém profilu ve čtvrtek. Jeho cílem je dosáhnout toho, aby se zasedání zastupitelstva centrální městské části konalo on-line. Kvůli starším rodičům, kteří patří do rizikové skupiny, má obavy a podle vlastních slov „nechce nikoho nakazit“.

„Hejmova radnice je v současnosti místo s největší koncentrací covidu v Praze. Je to naprosté manažerské selhání a nezodpovědnost,“ dodal Vích k příspěvku. Uvedl, že 157 lidí je aktuálně infikovaných virem SARS-CoV-2. Později v diskuzi číslo korigoval s tím, že se jedná o počet lidí, kteří „byli covidem nějak za poslední dobu zasaženi“.

Ale zdroj informací neprozradil, spíše jde podle Víchových odpovědí o „šeptandu“ mezi pracovníky radnice. Po Hejmovi a spol. požaduje kromě distačního jednání zastupitelů také přesnou informaci o tom, kolik zaměstnanců je „drženo“ v práci a nejsou v souladu s apelem menšinové vlády Andreje Babiše (ANO) na „home office“.

„Většina radních už covid měla nebo má. Já se jich fakt bojím. Mám rodinu, děti, rodiče, nepovažuji za normální se scházet fyzicky na zastupitelstvo,“ napsal pirátský zastupitel v diskuzi s tím, že starostovi „nedůvěřuje“, a proto neřešil problém nejdřív s Hejmou.

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Praha 1 zveřejnila na webových i facebookových stránkách varování před „lživou“ a „poplašnou“ zprávou, kterou šíří právě Vích. Podle starosty Hejmy je nemocných nebo v karanténě kvůli pozitivní blízké osobě zhruba třicet zaměstnanců (původní údaj zněl 25 osob – pozn. red.). Tisková zpráva uvádí, že v naprosté většině případů nedošlo k nákaze na pracovišti.

Hejma: Zastupitel Vích občany značně znejistil

Vedení radnice tvrdí, že fungování úřadu je „zcela pod kontrolou“ a „agendy jsou plně zabezpečeny“ a že se dodržují hygienická pravidla: „Občané mohou s úředníky bez obav komunikovat osobně, telefonicky i e-mailem.“

Starostu, který se mimochodem z covid-19 úspěšně vyléčil, Víchovo jednání „velice mrzí“ a odsoudil ho. „V době, která rozhodně není lehká a kdy lidé velmi citlivě vnímají veškeré informace o koronavirové situaci, tak bezpochyby mnohé občany značně znejistil,“ prohlásil o výrocích opozičního zastupitele Hejma. „Čekal bych spíš, že pan zastupitel aktivně nabídne pomoc znevýhodněným občanům, a ne to, že je vystraší,“ dodal Hejma.

„Nešiřme, prosíme, paniku a chovejme se zodpovědně!“ prosí Praha 1 obyvatele.

Podle Vícha na něj dokonce podal starosta Hejma trestní oznámení. Například za šíření poplašné zprávy hrozí během nouzového stavu trest ve výši dvou až osmi let odnětí svobody. „Vnímám to jako zastrašování a pokus o cenzuru,“ komentoval Vích. Konstruktivnější by podle zastupitele za Pirátskou stranu bylo, kdyby kancelář starosty zaručila úředníkům a politikům bezpečnost před nákazou. „To je distanční jednání nebo přesunutí zastupitelstva na prosince, kdy už snad čísla budou méně hrozivá.“

Hazardujete se životy, vzkázal sociolog

Radní Prahy 1 a magistrátní zastupitelka Jaroslava Janderová (ODS) míní, že Víchův příspěvek je „skandální“. Argumentuje tím, že z říjnové schůze zastupitelstva hlavního města není ani jeden nakažený, i když trvala dvanáct hodin. Pravdou však je, že ze 65 členů někteří kvůli povinné izolaci chyběli, ale mohli se díky novele jednacího řádu z letošního září účastnit přes videokonferenci. Městská část podobnou změnu zatím neschválila.

„Tolik nakažených je na uzavření baráku a každý rozumný manažer by neváhal ani minutu. Sorry, tady jde politika stranou, hazardujete se životy,“ vzkázal sociolog a bývalý člen jednoho z radničních výborů Filip Lachmann (Zelená pro jedničku).

Situace v centrální městské části je napjatá od ledna, kdy skončil ve funkci exstarosta Pavel Čižinský (Praha 1 sobě) a rozpadla se jeho koalice s My, co tady žijeme, Piráty a volební koalicí Zelená pro jedničku. V pětadvacetičlenném zastupitelstvu má Hejmovo uskupení spolu s TOP 09, ODS a ANO těsnou většinu 13 hlasů. Koloritem jsou tedy nejen vzájemné útoky, přičemž jedna strana mluví o „převratu“ či „puči“, ale často se objevují také spory mezi Prahou 1 a vedením magistrátu, kde mají silné zastoupení Piráti a Praha sobě, hnutí exstarostova bratra Jana Čižinského.