To netěší obyvatele bytů, zvlášť po deregulaci nájemného, kdy čeká Pražany zvýšení cen až o jednu třetinu. Praha 9 například tento rok plánuje na nájmech vybrat kolem 110 milionů, zpátky ovšem vrátí jenom asi 45 milionů.

Radnice tvrdí, že je příliš zatížená výkonem státní správy a nezbývá jí nic jiného než pokrývat část rozpočtu hospodářskou činností.

Podobně je na tom i 13. městská část. Loni dala do bytového fondu jen polovinu peněz, které inkasovala na nájmu. „Městská část má i řadu dalších výdajů, jako je výsadba a údržba zeleně nebo budování dětských hřišť a sportovišť na sídlištích,“ říká mluvčí radnice Prahy 13 Samuel Truschka.

Výnosy z nájemného by měly v příštích letech výrazně poklesnout. Chystá se totiž prodej přibližně 3100 bytů do družstevního vlastnictví.

Více peněz, než vyberou, do svých domů a bytů investují jen málokde. Například na Praze 3 nebo na Praze 8. Žižkovská radnice dala loni do investic a oprav o 30 milionů více. Specifickým případem je Praha 1. Ta dá do bytů rovněž vyšší částky, než dostane od nájemců.

Jenomže komerční pronájmy prvnímu pražskému obvodu ročně vynesou více než jakékoli jiné městské části. Jenom v letech 2004 a 2005 vybrala v nebytových prostorech téměř jednu miliardu. Více v dnešním vydání Deníku na straně 10