„Jednalo se o nás bez nás. Jako bychom byli jenom nějakými sochami, které se prostě odstraní, když bude potřeba," horlil jeden z nájemníků pod podmínkou anonymity.

„Některým z nás bylo už lehce naznačeno, že stěžováním si jen ublížíme," doplnil nájemník. Nicméně projednávání vlastnické části domu nebylo jednoznačné: někteří zastupitelé oponovali tím, že objekt je ve špatném technickém stavu, který výrazně snižuje cenu.

Zastánci prodeje naopak upozorňovali, že radnice „jedničky" by musela vynaložit do rekonstrukce mnohem větší prostředky a to v řádu desítek milionů. V domě je současných 36 bytů a nebytové prostory.

Byt v domě za čtyři miliony. Nebo i víc

Možnosti jsou tedy dvě: buď si nájemníci byty odkoupí, nebo dům připadne jinému subjektu, který pak může udělat se svým nově nabytým majetkem cokoliv.

„To je právě ta potíž – odhadovaná cena za byt je asi čtyři miliony korun. Kde asi ty peníze vezmeme? Nikdo z nás nevydělává miliony, jsme tady jen obyčejní lidé," poznamenal oslovený nájemník.

Zmíněnou sedmi osminovou část domu mohla radnice „jedničky" v roce 2010 odkoupit, ta to ale odmítla.

Možnosti odkupu se proto chopila firma, za níž může stát lobbista a podnikatel Ivo Rittig.

Na konci 90. let byl ve firmě nejprve společníkem a do roku 2008 jednatelem firmy Borský Gastro, která v centru využívá mnohé obecní nebytové prostory.

„Jistá potíž byla v tom, že nájemníkům by nejlépe vyhovovalo, aby radnice do oprav investovala a ještě umožnila privatizaci. Nebylo by to pak nic jiného, než jednostranné zvýhodnění," vysvětloval Oldřich Lomecký, starosta první městské části.

Dostanou náhradní byty?

A právě to by prý podle starosty nebylo v žádném případě v souladu se zákonem. Kromě toho, že jistý postesk nájemníků starosta Lomecký sice chápe, ale zároveň se podivuje představám obyvatel domu, že by skončili na ulici. A to i v případě, že byty od nového majitele neodkoupí.

„Nabyvatel objektu v každém případě musí stávající uživatele ze zákona vypořádat. To znamená realizovat určitou formu odstupného. Tedy zajistit nájemníkům náhradní byty. Že to může být  v jiné lokalitě než na Václavském náměstí je samozřejmě možné," vysvětloval starosta Lomecký.

V roce 2010 osminu domu získala firma Václavské náměstí 39 patřící kyperské společnosti. Podle zastupitele Jana Votočka (TOP 09) v ní Ivo Rittig figuroval do doby, než svůj podíl odprodal. Je nyní otázkou, zda ve firmě stále má či nemá svůj vliv.

Tři sta milionů by to asi vyřešilo

Podle starosty Lomeckého firma odmítla svou osminu radnici prodat. Naopak prý projevila značný zájem odkoupit část domu ve vlastnictví radnice i s jeho obyvateli.  A to zhruba za 153 miliónů korun.  Dům je sice situován na bezpříkladně exkluzivním historickém místě, ale jeho technický stav podle nájemníků odpovídá spíše objektu odsouzeného k demolici. 

„Už moc nechybí, protože třeba topení řádně nefunguje a o úklidu domu škoda mluvit. Podle nás je to záměr, jak nás odtud dostat," řekl jeden z nájemníků.

Jednatel společnosti Václavské náměstí 39 Ibraham Überall údajně za koupi domu nabízí více jak 153 milionů korun. Ve hře může ale zůstat i družstvo rozzlobených nájemníků – pokud by dům chtělo, má podle jednatele možnost. Tedy za předpokladu že přistoupí na celkovou částku za objekt ve výši zhruba 300 milionů.

Jsme dobrými hospodáři

Podle současného starosty první městské části Oldřicha Lomeckého „jeho" radnice nyní neřeší podobné případy, které by byly takzvaným strašákem minulosti.

„Chceme svěřenou městskou část spravovat jak nejlépe umíme a v neposlední řadě dle finančních možností. Investovali jsme a dokončili mnohé projekty, které už veřejnost plně užívá. Tak to bude i nadále, protože chceme a věřím, že i jsme, být dobrými hospodáři," řekl starosta Lomecký.

Historie domu  na Václavském náměstí č. 39 sahá do dob navrácení majetku, respektive dob takřečené divoké privatizace  zmíněná osmina domu se vydělila právě při restitucích.

Městská část Praha 1 objekt ale mohla mít celý. Promarnila šanci kvůli neprozíravosti úředníka. V roce 2010 tehdejší zastupitelé radnice na návrh bývalého místostarosty Michala Valenty (ODS) diskutovanou osminu odmítli koupit za 20 miliónů korun.