„Začátek roku 2021 se nesl ve znamení dalšího poklesu cen, což viditelně dopadlo na Prahu. V porovnání se situací před rokem se tady nájmy propadly v průměru o 10,6 procenta,“ uvádí čerstvý Deloitte Rent Index.

Změny se začaly projevovat už loni v únoru. „Na trhu se ve velkém začaly objevovat byty původně určené pro turisty. V průběhu roku pak byla ovlivněna průměrná cena nájemného v celé Praze,“ říká Petr Hána, manažer poradenské firmy Deloitte.

Z krajských měst eviduje výraznější pokles jen Hradec Králové, kde se průměrný nájem meziročně snížil o téměř tři procenta. Ostatní krajská města si cenovou hladinu udržela, Pardubice dokonce zaznamenaly nárůst o pět procent. Středočeský kraj obecně dál pokračoval v trendu velmi mírného poklesu. Oproti prosinci se ceny snížily o procento, přičemž ke konci roku byly pronájmy v kraji o půl procenta levnější než na podzim.

V Praze zmizelo z nabídky přes 8600 nájemních bytů

Za leden zmizelo v Praze z nabídky více než 8600 nájemních bytů, což je nejvyšší měsíční výsledek od loňského června. Podobná situace nastala i v krajských městech, kde počty vyvěšených a stažených inzerátů dosáhly rekordních hodnot. Podle společnosti Bezrealitky nyní Češi zažívají největší přesun do nájemního bydlení v porevoluční historii.

Počet pronájmů na portálu Bezrealitky.cz loni povyskočil o 36 procent. Vliv na to měla stále horší dostupnost vlastnického bydlení a právě větší nabídka nájemních bytů a klesající ceny, způsobené výpadkem krátkodobých pronájmů. Největší nárůst počtu pronajatých nemovitostí zaznamenala Praha, kde našlo nové obyvatele dokonce o polovinu více domů a bytů než v roce 2019.

Nejvyšší nájemné, požadované v inzerátech stažených z realitních portálů, je podle Deloitte letos v Praze 2, kde se v průměru vyšplhalo na 316 korun za metr čtvereční. V Praze 1 byla průměrná cena realizovaného pronájmu „pouze“ 310 korun za čtvereční metr. „Dalo by se však říci, že tento stav je pouze přechodný. Nájmy bytů, původně určených pro turisty, jsou spíš na měsíce než roky a většina vlastníků takových bytů se po obnovení cestovního ruchu vrátí ke krátkodobému ubytování,“ míní Hána.