Sleva byla zavedena v roce 2012, kdy ji schválila někdejší pražská garnitura se záměrem ji později zrušit, až navyšování nájemného upraví nový občanský zákoník. Na úpravu zákona se ale čekalo sedm let a zatím k ní nedošlo. „Sleva byla nesystémová, protože se týkala pouze třetiny bytového fondu,“ řekl Pražskému deníku radní pro oblast bydlení Adam Zábranský (Piráti).

Dosud se v městských bytech platily nájmy okolo 100 korun za metr čtvereční. Magistrát nyní ceny plošně upravuje tak, aby bydlení bylo směrem od centra levnější. Cena ale nemůže být vyšší než 147 korun za čtvereční metr. Nejdražší magistrátní byty tak budou podle Zábranského v Holešovicích, Karlíně a na Žižkově. „Ceny se zvýší při prodlužování nájemních smluv, případně když se budou uzavírat smlouvy nové. U smluv na dobu neurčitou se to navýší v průběhu trvání smluvního vztahu,“ dodal Zábranský.

Bydlení v Praze. Ilustrační foto.
Prázdné obecní byty v Praze: Ze dvou tisíc je k bydlení vhodná jen desetina

Vznikne také fond pro rozvoj městských bytů, do kterého budou proudit prostředky z nájemného. Financovat se z něj budou rekonstrukce či nová bytová výstavba. „V současné době do fondu příjmy z nájemného nejdou a jeho jediným příjmem jsou zisky z privatizace,“ vysvětlil Zábranský. Rozpočet fondu se tak podle něj zvýší o půl miliardy korun ročně a díky zrušení slev v něm přibude dalších 35 milionů korun.

V Praze je nyní 31 180 obecních bytů. Z toho 23 423 z nich spravují městské části a zbylá čtvrtina, tedy 7757 bytů, je ve správě hlavního města. Na jeden obecní byt tak v metropoli připadá 42 obyvatel a obecní byty tvoří přibližně pět procent z celkového objemu bytového fondu.

Bydlení v Praze. Ilustrační foto.
Město: Krizi s bydlením v metropoli mají vyřešit družstevní byty