„Od počátku roku 2021 v Praze sledujeme postupné snižování počtu dostupných nájemních bytů. Důvodů může být hned několik. Návrat lidí do normálního života, příchod studentů do metropole či vysoké ceny bytů určených k vlastnickému bydlení. K těmto jevům se navíc koncem února přidala vlna lidí prchajících z válkou sužované Ukrajiny, což poptávku po nájemním bydlení ještě zvýšilo,“ shrnul situaci šéf Investiční skupiny Trigema Marcel Soural.

V meziročním srovnání podle něj sice klesl počet nabízených nájemních bytů o dvě třetiny, nicméně tento razantní úbytek je způsoben srovnávací základnou, která byla skokově navýšena z důvodu pandemie.

Druhá část Rezidence Vokovice.
Bydlení i 'v podzemí': Nad Evropskou ulicí vyrůstá bytový dům

Obdobně situaci vnímá i ředitel developmentu a staveb BIDLI holding Roman Weiser. „Vzhledem k tomu, že drtivá většina majitelů nemovitostí určených ke krátkodobým pronájmům v období pandemie změnila svůj záměr a tyto nemovitosti umístila na trh střednědobých nájmů, došlo nejprve k významnému převisu nabídky nad poptávkou, což vedlo k poklesu výše průměrného nájemného,“ řekl. V průběhu roku 2021 se však situace na trhu nájemního bydlení podle něj poměrně stabilizovala a ceny nájmů se postupně začaly vracet na úroveň před pandemií. „V současnosti ovšem poptávka po nemovitostech k pronájmu razantně roste, těchto bytů dramaticky ubývá, a to vede k dalšímu zvyšování nájmů,“ dodal.

Bude z čeho vybírat?

Podle portálu FlatZone je nyní v Praze v nabídce zhruba pět tisíc bytů. Tento počet však nezahrnuje nové nájemní byty aktuálně nabízené v developerských projektech. Podle Marcela Sourala bude poptávka po nájemním bydlení nadále růst v důsledku migrace lidí do hlavního města, které je v rámci republiky ekonomicky nejsilnější. „Obnovou turismu se zřejmě oživí i trh krátkodobých pronájmů a mnoho potenciálních prodejců secondhandových bytů si z důvodů inflace svoji nemovitost ponechá a bude chtít dosáhnout i provozních výnosů. Nehledě na růst cen investičních bytů, které se do růstu nájmů velmi záhy promítnou,” upozornil Soural.

Výrazný meziroční nárůst počtu pronájmů eviduje i realitní síť RE/MAX, vyčerpání nabídky nájemního bydlení v Praze ale neočekává. „Tato situace se dá předpokládat v menších městech, ale Praha či Brno budou vždycky mít k dispozici určitou nabídku bytů. Navíc je zde i hodně nemovitostí, které majitelé využívají na krátkodobé pronájmy, a ty se mohou začít uvolňovat ke klasickým dlouhodobým pronájmům,” podotkla mediální zástupkyně RE/MAX Dagmar Schejbalová.

Kruh se (možná) uzavře

Podle Pavla Klimenta, partnera ve společnosti KPMG, se trh musí připravit na výrazné ochlazení a propad zájmu o koupi vlastní nemovitosti. „V oblasti dostupnosti bydlení se nacházíme v okamžiku reálného přelivu poptávky z vlastnické do nájemní formy. Dobrou zprávou pro investiční nemovitostní trh ale je, že evropská centrální banka pokračuje v politice nízkých úrokových sazeb,“ vysvětlil a dodal, že příznivě se projevuje i fakt, že nemovitosti jsou dlouhodobě vnímány jako ,bezpečný přístav’ a tento pohled nejistota spíše posiluje.

Výstava v CAMPu umožňuje seznámení s Metropolitním plánem Prahy.
Pražané se mohou vyjádřit. S územním plánem je blíže seznámí výstava

Současná situace může podle Romana Weisera ve svém důsledku vést k obnovení zájmu lidí o koupi vlastního bydlení. Hůře dostupné hypotéky podle něj zvýší zájem lidí o nájemní bydlení. To požene ceny nájmů výš, a to rychleji, než budou růst ceny nemovitostí. „Tím se nemovitosti k pronájmu stanou pro investory ještě zajímavější a při strmějším růstu cen nájmů začne opět dávat větší smysl pořízení vlastního bydlení na hypotéku, neboť rostoucí ceny nájmů se budou přibližovat splátkám hypoték. Celkově lze tedy po nějakém kratším období v řádu měsíců očekávat zvýšený zájem o koupi nemovitosti,” doplnil Weisser.

Pražská nájemní NEJ…
Největším trhem nabídky nájmů je aktuálně Praha 2, kde se nachází bezmála 15 % nabízených nájemních bytů (770). Dalšími nabídkově důležitými lokalitami jsou Praha 1 a Praha 4 a 5.
Největší pokles nabídky zaznamenala Praha 5 (-12,4 %).
Největší nárůst nabídky vykázala Praha 1 (+15,3 %).
Nejnižší nájem za metr čtvereční nabízí Praha 10 (302 Kč).
Nejdražší byty k pronájmu jsou v centru, kde si lze nově byt pronajmout za 396 korun za metr čtvereční.
Zdroj: Trigema/FlatZone