Židovská obec v Praze mnoho let upozorňovala na podezřelý původ dlažby v dolní části Václavského náměstí. Významné indicie naznačovaly, že dlažební kostky použité za minulého režimu k vydláždění náměstí jsou vyrobené z rozřezaných hřbitovních náhrobků.

Do ilegálního obchodu s kameny byly na sklonku totality zapojeny i mafiánské skupiny kolem kmotra Františka Mrázka.

Při rekonstrukci dolní části Václavského náměstí se v roce 2020 rozřezané náhrobky skutečně našly, a nebylo jich málo. Zatím bylo objeveno na šest tisíc kostek o celkové váze sedmi tun.

Obec dříve uvedla, že kostky pocházejí pravděpodobně z rozřezaných náhrobků ze židovského hřbitova v Údlicích na Chomutovsku či dalších židovských hřbitovů.

Náhrobky, které skončily v dlažbě, se proměnily v památník na židovském hřbitově na pražském Žižkově. | Video: Deník/Radek Cihla

Díky memorandu, které Technická správa komunikací (TSK), jenž má práce na starost, podepsala s Židovskou obcí bylo možné dlažební kostky z náhrobků vrátit.

Židovská obec v Praze nechtěla zbytky nalezených náhrobků nechat ležet někde ve skladu, a proto se rozhodla postavit památník nazvaný Návrat kamenů, který vytvořili Lucie a Jaroslav Rónovi.

Finance na vznik pocházejí i z darů. „Prosíme i ty z vás, kterým záleží na tom, aby se kameny coby svědkové minulých bezpráví dočkaly ztracené piety. Prosíme vás proto o příspěvek na pietní nápravu minulých zločinů,“ vyzýval předseda Židovské obce František Bányai. A úspěšně.

Památník není a nikdy nebude zcela dokončený. Byl navržen jako horizontální kruhová čočka, od které se budou do kruhu jako sluneční paprsky rozbíhat nízké zdi nestejné výšky. Středová kruhová čočka symbolizuje Stvořitele, coby centrálního hybatele.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.