Pořizovat zvukové záznamy z jednání zastupitelských výborů bude povoleno. Rozhodli o tom členové kontrolního výboru.

Projednávali totiž údajný prohřešek pražského zastupitele Karla Jecha (SZ), který si letos na jaře nahrál společné jednání výboru pro kulturu a grantové komise. „Pan Jech si nahrával neveřejné jednání, a to bez vědomí členů kulturního výboru a grantové komise. Proto jeho jednání považujeme za neseriózní,“ sdělil Deníku předseda kontrolního výboru František Hoffman (KSČM).

Po nahrávce přišlo odvolání

Podle zastupitele Karla Jecha (SZ) probíhalo nahrávání výboru s vědomím všech jeho členů. „Záznam jsem pořizoval veřejně, přítomní o tom věděli. Důvodem bylo, že jsem z jednání zpracovával zápis a chtěl jsem mít fakta nahraná, aby se dala ověřit,“ vysvětlil Deníku Karel Jech, který dodal, že záznam nikde nezveřejnil, neposkytl ho ani na web. Následně byl z výboru pro kulturu a volný čas odvolán.

„Reakce některých členů výboru mi přišly skutečně zvláštní. Nakonec jsme se ale shodli na přijatelném kompromisu,“ popsala jednání Petra Kolínská (SZ), zastupitelka a členka kontrolního výboru. Jeho členové rozhodli o tom, že pořizovat záznamy z jednání zastupitelských výborů bude možné.

Hlasování nebude

„Kdo si bude chtít udělat záznam, musí to ale na začátku jednání ohlásit, aby lidé věděli, že jsou nahráváni,“ sdělil Deníku závěr z jednání předseda Hoffman s tím, že nebude následovat hlasování o tom, zda členové s nahráváním souhlasí. „Je to stejné, jako když primátor Pavel Bém ohlásí na začátku jednání zastupitelů, že lze pořizovat zvukové i obrazové záznamy,“ vysvětlil Hoffman.

Stanovisko kontrolního výboru dostanou i ostatní předsedové zastupitelských výborů.

Podle Oldřicha Kužílka, poradce pro otevřenost veřejné správy, nebylo počínání Karla Jecha v rozporu se zákonem. „Nahrávání jednání zastupitelstva není protiprávní. Zakázat jakékoli formy přijímání informací, včetně jejich zaznamenávání, vůbec nelze,“ komentoval Kužílek.

V rozporu se zákonem by podle Kužílka nahrávání bylo v případě, že by byla porušena ochrana osobních údajů nebo ochrana autorského díla. K tomu ale v tomto případě nedošlo.