Kolben Open, otevřené ateliéry v Pragovce letos slaví svůj jubilejní pátý ročník a v sobotu se navracejí k podobě akce, postavené na padesátce otevřených ateliérů umělců a původní tvorbě umělců Pragovky. Kolben Open můžete navštívit od 10 do 22 hodin.

„V padesátce otevírajících jmen je letos například Tomáš Džadoň, Tadeáš Kotrba, Vladimír Merta, Tomáš Ruller, Jana Preková. Své ateliéry představí ale i dlouhodobí rezidenti, kteří otevírají své dveře každý rok, jako je například Robert Palúch nebo Jana Babincová,“ vysvětlili organizátoři.

Návštěvníci se mohou také těšit na jindy nepřístupný areál obohacený o vzpomínky pamětníků. Konat se budou i dětské workshopy, komentované prohlídky v galeriích Pragovky, vernisáž rezidentské výstavy s performancí Davida Helána a Davida Hřivňackého.

Prezentace umělců v jednotlivých ateliérech mívá nejrůznější formy. Od nahlédnutí „do kuchyně“, tedy do ateliéru v němž se právě pracuje, přátelského rozhovoru, přes pečlivě připravenou prezentaci vlastního díla, pozvání na čaj či kávu až k site specific instalaci.

Hudba ve znamení alternativy

Jde o instalaci navrženou pro konkrétní prostor, se kterým se dále pracuje. V daném prostoru jsou vytvářeny nové souvislosti, prostor je propojován, či naopak rozdělován, může vznikat jakási architektura v architektuře.

„Některé ze site specific instalací se soustředily ve výstavě rezidentských prací v bývalé jídelně Pragovky pod kurátorským vedením Pavla Tichoně. Další umělecká díla oživí některé z chodeb Pragovky,“ doplnili organizátoři.

V době konání Kolben Open 5 budou také mimořádně po celý den otevřené galerie, sídlící v areálu. Večerní hudební program se pak ponese ve znamení alternativy a kapel, které v Pragovce mají či měly zkušebnu. Jde tedy o jakési prodloužení otevřených ateliérů a těžiště celé akce spočívá v sousedské umělecké slavnosti, jíž se akce blíží.