Koncem minulého týdne se po internetu začala šířit zpráva o možném zániku již téměř bájné hospody. Ta se po revoluci roku 1989 stala kultovním symbolem a v současné době je sociokulturním fenoménem. Neuvěřitelně nízké ceny, jedna zahrádka pod kaštany, druhá nekuřácká přímo u kolejiště nádraží Praha-Dejvice. Setkávají se zde lidé z různých sociálních vrstev, na zdejším pódiu se často konají vystoupení různých kapel a spolků. 

A něco takového by mělo zaniknout z vůle státní instituce? Jak už to v podobných sporech bývá, stojí zde tvrzení proti tvrzení. "V případě uvedeného nájemce postupuje SŽDC podle platné podepsané smlouvy. Daná smlouva zohledňovala vložené finanční prostředky nájemce, technické zhodnocení, ve sníženém nájmu, a to do termínu 11. 1. 2018," sdělila Pražskému deníku mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová.

Není to pravda

"Nejedná se tedy o nenadálé navýšení nájemného, jak bývá mnohdy mylně uváděno, ale o podmínky smlouvy, které smluvní strana akceptovala a podepsala. Nájemce byl SŽDC písemně na tuto skutečnost upozorněn a opakovaně vyzýván, bohužel bez jakékoliv odezvy. SŽDC postupuje s péčí řádného hospodáře a v rámci nájemního vztahu nastavila nájemné odpovídající běžným tržním podmínkám," doplnila ve svém vyjádření.

To ale odmítá nájemce Nádražky Martin Ullmann. "Na prostory mám řádně podepsanou smlouvu a cena je stanovena podle jejího dodatku 3. Roční nájemné platíme pololetně vždy na půl roku dopředu. Najednou se SŽDC vytasila s jakýmsi dodatkem 4, podle kterého bych měl platit dvojnásobek. To, že jsem byl opakovaně vyzýván a nereagoval jsem není pravda, jen jsem tento nový dodatek odmítl podepsat," řekl majitel hospody Pražskému deníku v telefonickém rozhovoru. "O sníženém nájemném také nic nevím, já jsem do té hospody investoval pět milionů korun," doplnil.

Konkrétní obchodní podmínky nájmu obě strany odmítly komentovat. "Nicméně informace, které se objevily v médiích – navýšení o stovky procent - nejsou pravda. SŽDC ceny nezvyšuje. Výše nájemného vzejde vždy z veřejných soutěží. Odvíjí se od lokality pronájmu a cen v místě obvyklých, velikosti prostor, zda se jedná o nádraží před či po rekonstrukci atd," uvedla Pistoriusová.

"Podle mě by to celé mohlo nějak souviset s plánovaným zahloubením trati na Kladno pod zem a s posunutím nádraží blíž ke stanici metra, ale samozřejmě nevím," podotkl výčepní Tomáš Brokeš. "Nebo to někdo chce pro sebe a hospoda mu tady vadí," zaspekuloval jeden z hostů, který ve výčepu právě podepisoval petici za zachování Dejvické Nádražky.

Uvidíme, kam se celý spor posune a jak nakonec dopadne. Každopádně likvidace takovéhoto fenomému by jistě mnoho lidí bolela. Podobně jako v Karlíně, kde postupně mizely malé lidové hospůdky a nyní je tam téměř všude k mání jídlo z celého světa. Tedy kromě toho českého za rozumné ceny.