VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nádraží Vyšehrad čeká oprava, památkáři projekt kritizují

Praha - Chátrající budova pražského nádraží Vyšehrad se konečně dočká proměny. 
V první polovině dubna nabylo právní moci stavební povolení, které získal majitel, firma Rail City Vyšehrad. V jejím projektu je kromě rekonstrukce také dostavba dvou okolních budov. Náklady se odhadují kolem 250 milionů korun.

27.4.2015 2
SDÍLEJ:

Nádraží Praha-Vyšehrad.Foto: DENÍK/Dimír Šťastný

Chátrající secesní budova je v neutěšeném stavu a vztahy mezi všemi zúčastněnými jsou víceméně vyšponované. Jednak se přípravy na rekonstrukci a dostavbu táhnou už skoro šest let a také omezená komunikace mezi investorem, městem a památkáři projekt neurychluje. V současné době je poškozená fasáda, uvolňující zeď chrání síť a některé části výzdoby opadaly.

Ani Pražanům současný stav není lhostejný. Na sociálních sítích fandí iniciativě Chceme rekonstrukci Nádraží Vyšehrad 9,7 tisíce lidí. „Stavební povolení je pro mne novinkou, měl jsem dojem, že k tomu měl památkový úřad výtky. Každopádně, ať už se bude snažit investor z budovy udělat cokoliv, je to nadobro konec Vyšehradského nádraží. Nemluvě o již zbořené hrázděné čekárně," myslí si zakladatel stránky Nádraží Praha-Vyšehrad Jan Ondráček.

Ani vedení Prahy 2 nesouhlasí s okolní dostavbou nádraží Vyšehrad, ale souhlasí s rekonstrukcí historické budovy. „Dostavba na obou stranách historické budovy nádraží se nám nelíbí, ale to je ve vztahu k možnostem investora málo platné, když to odsouhlasili památkáři i orgán územního plánu hlavního města Prahy," uvedl zástupce starostky Václav Vondrášek.

Investor zatím neprozradil, kdy začne s opravou a stavbou okolních budov a jak bude dlouho trvat. Co se týká stavebního povolení, stavební zákon uvádí lhůtu dva roky od nabytí právní moci povolení k datu zahájení stavby. Václav Vondrášek připomíná, že lhůta lze také na žádost prodloužit.

Okolní budovy budou menší a dál

Vedení Prahy 2 podle Vondráška jen těžko hledá, s čím by mohli být v souvislosti s nádražím spokojení. Snad jen s dílčím ústupkem investora ve věci objemu dostavby. Podařilo se jim totiž vyjednat, že novostavba bude mít o jedno patro méně oproti původnímu návrhu a zachová si větší odstup od historické budovy.

„Nespokojenost vyplývá z navrženého typu zástavby ve Svobodově ulici, která z typicky solitérní stavby historické budovy bývalého nádraží Vyšehrad dělá jakousi blokovou či řadovou zástavbu, která do tamního prostoru nepatří. To je umocněno přílišným objemem dostavby, i když Praha 2 při projednávání územního rozhodnutí dosáhla dílčího omezení jejího rozsahu," vysvětlil Vondrášek.

Další věcí je také to, že stavební projekt nevyužil samostatné pravomocné stavební povolení pro opravu historické budovy, které bylo vydáno v listopadu 2010. „Stále přijímáme dotazy, co s Vyšehradským nádražím bude. Málokdo však ví, jak obrovská stavba se tam připravuje," dodal.

Březnová kontrola památkářů

Památkáři sledují situaci kolem nádraží Vyšehrad po celou dobu se zvýšenou pozorností, protože jako kulturní památka podléhá ochraně památkového zákona. Nádraží je na seznamu ohrožených nemovitých památek, což také dává snahám o záchranu větší vážnost.

„Národní památkový ústav na základ šetření v březnu zjistil, že přes provedené zabezpečující práce objekt nadále chátrá a dochází ke stále větší degradaci střech, fasádních omítek a štukových prvků, k jejich uvolňování a odpadávání," řekla mluvčí pražských památkářů Andrea Holasová.

Proto 16. dubna dali památkáři podnět k zahájení správního řízení na magistrát a na druhou městskou část. Rozhodli se takto, i když majitel dočasně zajistil omítky, nadstřešní ozdobné prvky, římsy a komíny. Podle Holasové realizované stavební úpravy závažným způsobem poškozují vzhled, autenticitu, památkovou a estetickou hodnotu samotné budovy. „Ponecháním tohoto z hlediska památkové péče nepřijatelného stavu dochází ke snižování památkové hodnoty rezervace i objektu samotného," objasnila.

Podle březnového šetření jsou v hlavní budově v havarijním stavu fasády, stropy a krovy. Usadily se tu dřevokazné houby. Aktuálně jsou vevnitř využívány jen dvě kanceláře, zbytek je vystěhován a nevyužíván.

Nádraží bude fungovat bez vlaků

„Osobně si myslím, že taková budova má pro naši společnost velkou historickou hodnotu, vždyť jen v Praze bylo za posledních pár desítek let zbouráno mnoho zajímavých podobných dopravních staveb. Namátkou můžu vyjmenovat Těšnovské nádraží. Co se památkového úřadu týče, pevně věřím, že lidé, kteří tam pracují, dělají vše, co je v jejich silách," řekl Jan Ondráček, zakladatel webové stránky věnované nádraží. Problém vidí v tom, že památkáři mají mnohdy svázané ruce omezenými pravomocemi nebo maximální výší pokuty.

„Například když v únoru 2008 nynější majitel vyšehradského nádraží protiprávně zboural hrázděnou čekárnu a vykácel vzrostlé lípy a topoly, památkáři udělili nejvyšší pokutu, kterou mohli, ovšem její skutečnou výši jsem se nikde nedočetl. Podle znění zákona to může být až dva miliony korun, ale pro velké developerské společnosti jsou toto jen drobné," řekl Jan Ondráček. Podle dostupných údajů to tehdy bylo sto tisíc korun, což byla nejvyšší možná částka.

Pražan, který bydlí nedaleko od nádraží, si všiml už 
v lednu vzadu na plotě informací, co a jak se bude se stavbou dít. „Bude tam obchodní dům spojený s rohovou restaurací pod Slavínem. Předek nádraží bude stejný,vlaky zde stavit ale nebudou. Prostě skleněný obchodní dum 
s kancelářemi a vizáž zůstane stejná, tedy jen zepředu," uvedl.

Stavební povolení, které se týká i dostavby, by tak mohlo znamenat, že investor se do rekonstrukce a nových budov konečně pustí. Majitelé architektonického ateliéru Omikron K, který připravuje projekt rekonstrukce a dostavby, se k nádraží nechtěli vyjadřovat. Jak už ale uvedli dříve, věří, že se vše chýlí k závěru.

Rekonstrukce nádraží v časezáří 2012 – odbor výstavby Prahy 2 vydal územní rozhodnutí na umístění stavby a změnu budovy

únor 2013 – Národní památkový ústav bezodkladně požadoval provedení záchranných opatření a v květnu vydal podnět k zahájení správního řízení

únor 2014 – magistrát rozhodl o neuložení opatření, protože investor odstranil závady

červen 2014 – magistrát vydal závazné stanovisko na stavební úpravy a propojení nádraží s novostavbou, vydal také závazné stanovisko na zabezpečovací práce objektu

duben 2015 – Národní památkový ústav podal podnět k zahájení správního řízení kvůli chátrání budovy navzdory zabezpečovacím pracím

Autor: Pavla Janoušková Mgr.

27.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 45 000 Kč

Zubní lékaři Praktický zubní lékař. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 45000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Kontakt pro uchazeče: emailem na info@stomat.cz, telefonicky na tel.: 774 163 157 nebo osobně po předchozí telefonické domluvě.. Pracoviště: Stomat, spol. s r. o. - 001, Sokolovská, č.p. 810, 190 00 Praha 9. Informace: Jaroslav Černý, +420 774 163 157.

Informační technologie - Informační technologie Programátor 44 256 Kč

Programátoři počítačových aplikací specialisté Java vývojář. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 44256 kč, mzda max. 75000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce: Evropská č.p. 2690/17, 160 00 Praha 6, kontakt: Sedláčková Vendula, tel.: vendula.sedlackova@airbank.cz, Co u nás budete dělat?, Pracovat ve scrum týmu na rozvoji bankovních aplikací., Spolupracovat s kolegy a šéfem, které práce baví a na jejichž pomoc se můžete spolehnout., Scrum tým je zodpovědný za kompletní dodávku otestovaných požadavků na rozvoj aplikace., Týmy jsou složené z programátorů a testerů., Ozvěte se, pokud:, Máte znalost Javy, Springu, Javy EE, SQL., Vás baví programování., Máte odhodlání a chuť učit se nové věci, umíte opustit zaběhnuté stereotypy., Hodící se znalosti:, Maven, Git, Jenkins, Hibernate,, WebLogic, WSDL, XML,, REST, Oracle DB,, PL/SQL, Cucumber, JUnit,, SOAP., 1 týden dovolené navíc, 3 dny zdravotního volna, příspěvek na stravování, pružná pracovní doba, odměna za úspěch,. Pracoviště: Air bank a.s., Evropská, č.p. 2690, 160 00 Praha 6. Informace: Vendula Sedláčková, vendula.sedlackova@airbank.cz.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Projektant ve 20 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti projektování (kromě ve stavebnictví) Projektový manažer. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce:Na poříčí č.p. 1047/26, Praha, kontakt: tel. po-pá 9-17 hodin nebo e-mailem: odstrcil@mannaczech.com. Pracoviště: Manna czech investments a.s., Na poříčí, č.p. 1047, 110 00 Praha 1. Informace: Adam Odstrčil, +420 731 289 935.

Informační technologie - Informační technologie Programátor 44 256 Kč

Programátoři počítačových aplikací specialisté Android vývojář. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 44256 kč, mzda max. 75000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce: Evropská č.p. 2690/17, 160 00 Praha 6, kontakt: Sedláčková Vendula, tel.: vendula.sedlackova@airbank.cz, Co u nás budete dělat?, - vyvíjet jednu z nejpoužívanějších mobilních aplikací u nás, - implementovat poslední vychytávky, - programovat v Javě, - commitovat v GITu, dělat reviews v Gerritu, - vytvářet chytrého robota, který bude automaticky testovat aplikaci, Hledáme někoho, kdo:, - má s vývojem mobilních aplikací zkušenosti, - si pořád stahuje nové appky, studuje, jak jsou udělané, a oceňuje jejich detaily, - je spolehlivý, přemýšlí analyticky a je efektivní, 1 týden dovolené navíc, 3 dny zdravotního volna, příspěvek na stravování, pružná pracovní doba, odměna za úspěch,. Pracoviště: Air bank a.s., Evropská, č.p. 2690, 160 00 Praha 6. Informace: Vendula Sedláčková, vendula.sedlackova@airbank.cz.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Praze se konal už 11. ročník portugalské kultura s názvem Lusofóna.
6

Moře ve víru velkoměsta. Pražané měli možnost poznat zemi fotbalisty Ronalda

Pražská primátorka Adriana Krnáčová poskytla 16. března v Praze rozhovor Deníku.
1 29

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT