Už jen necelé dva měsíce chybí do dokončení třetí etapy rekonstrukce budovy hlavního nádraží. Kompletně tak bude hotova oprava celé odbavovací haly, nyní se pracuje na jižní části. Hala už pak nebude pouze terminálem pro přestup desítek tisíc cestujících, ale sloužit bude hlavně jako velké obchodní centrum.

„V Evropě je to běžný standard a takto by dnes měla velká a moderní nádraží vypadat. Cestující, který přijede do hlavního města, by měl vystoupit do příjemných prostor, kde navíc bude velká nabídka služeb,“ sdělil Martin Hamšík, mluvčí společnosti Grandi Stazioni, která je investorem oprav a bude mít budovu v pronájmu na třicet let.

Po dokončení třetí etapy, vznikne dalších pět tisíc metrů čtverečních obchodních ploch a celkem zde tak bude deset tisíc metrů čtverečních prostor.

Slavnostní otevření je v plánu na jaře

„Práce postupují podle harmonogramu. Do konce roku bude hotovo, pak se začnou stěhovat první nájemníci a na jaře plánujeme slavnostní otevření,“ pokračoval Hamšík s tím, že některé smlouvy s obchodníky jsou již podepsány, u jiných se dolaďují detaily.

Na hlavním nádraží by měl být podle Hamšíka nově například supermarket, oprava obuvi a výroba klíčů, občerstvení a další.

Samozřejmě už zde nebude prostor pro hazardní hry, jako tomu bylo v minulosti.

Větší bezpečnost pro cestující

Cestující se po dokončení oprav mohou těšit také na větší bezpečnost v celém objektu. Kromě obchodních ploch by zde měla být i nová služebna Policie ČR, a to v prvním patře. K dispozici mají být i další toalety.

Náklady na opravu haly by se měly vyšplhat na zhruba jednu miliardu korun.

Ani v příštím roce však práce na hlavním nádraží neustanou. Bude totiž zahájena rekonstrukce Fantovy budovy (kavárny), přesný termín zatím nebyl stanoven, ale oprava by měla trvat až tři roky. „Přemýšlíme nad využitím těchto atraktivních prostor, určitě chceme zachovat Fantovu kavárnu, otevřít bychom zde chtěli nějakou restauraci na úrovni a výstavní prostory,“ doplnil Hamšík.

Hlavní nádraží je nejfrekventovanější v ČR, měsíčně tudy projde až milion „vlakových“ cestujících, další desítky tisíc lidí sem zavítají z metra nebo z ulice.