Máte rakovinu, dozví se desetitisíce Čechů. Jejich řady se každoročně rozšíří zhruba o dvě procenta. Onkologové už proto nyní vědí, kolika lidem budou muset špatnou zprávu sdělit – letos jich bude kolem 96,5 tisíce. To je dokonce třikrát víc, než tomu bylo ještě před třiceti lety.

Lékaři dokonce dokážou odhadnout, v kterých krajích bude rakoviny nejvíc a na jakých orgánech lidem tumory vyrostou. V posledních letech se podle statistik rozšiřují hlavně počty pacientů s nádory plic a střeva. V této diagnóze Česko zůstává i nadále světovou velmocí – lékaři tady napočítali i přes mírný meziroční pokles šestý nejvyšší počet pacientů na světě. U mužů to bylo 4722 případů. u žen 3150. Muži trpí stále častěji také rakovinou prostaty a ženy trápí bujení v prsou.

Dobrá zpráva ale je, že chorobu přežije víc lidí. Úmrtnost na rakovinu totiž podle čerstvých dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky naopak klesá. Česko se podle jeho ředitele stalo dokonce „skokanem desetiletí“ v úspěšnosti boje s touto nemocí.

close Rakovina v Česku info Zdroj: DENÍK zoom_in

Šéf  brněnského Masarykova onkologického ústavu Jan Žaloudík to vysvětluje tak, že za úspěchy mohou účinnější léky a kvalitnější vybavení nemocnic. „Co je ale nejzásadnější, že začaly fungovat některé preventivní programy,“ říká. U některých typů rakoviny díky nim dokážou lékaři odhalit rakovinu ještě ve „spícím stádiu“ – tedy než začne nádor vůbec bujet.

Podle posledních dat takto onkologové loni zachytili jen u žen skoro šest tisíc budoucích nádorů – dokonce o sedmdesát procent víc než ještě před deseti lety.

„Rakovině se touto cestou dá velmi dobře zabránit. Ovšem lze to jen u některých druhů bujení – například u nádorů prsu, děložního hrdla nebo střev. Pomáhají nám velmi dobře takzvané screeningy, v rámci kterých umíme určit, že nádor ještě nezačal v těle hlodat, ale už se na to chystá – v buňkách už probíhají určité zaznamenatelné změny,“ popisuje onkolog Žaloudík.

K některým tumorům se ale takto podle něj lékaři stále dostat nedokážou. „Je to například u mozku, slinivky břišní nebo plic. U těchto diagnóz je proto naděje na vyléčení stále poměrně nízká. Pacienti se často dostávají k lékaři pozdě,“ podotýká profesor Žaloudík.

Čerstvé statistiky dále odhalily, kde je Česko rakovinou nejzamořenější. Lidem nejčastěji rostou nádory na západě Čech. Praha se pohybuje kolem průměru – onemocní tady ročně necelých sedm tisíc lidí (553 pacientů na 100 tisíc obyvatel). Podle statistiků stojí za vyšším počtem rakovinného bujení v Česku stárnutí populace – jde hlavně o chorobu lidí vyššího věku – a znečištěné životní prostředí.