Sama ovšem trpí těžkou cukrovkou a důchod jí nestačí ani na pořádnou stravu, kterou potřebuje. Pokud by dostala jedno teplé jídlo za den, musela by vynaložit skoro 23 tisíc korun.

Na pomoc jí přispěchali sousedé z Prahy 2. Prostřednictvím nadačního fondu Dvojka srdcem vybírají pro paní Emílii potřebnou částku. Zatím je na kontě skoro 9000 korun.

Patronkou projektu je dlouholetá členka souboru Divadla na Vinohradech Simona Postlerová a na radnici vznik iniciovala zastupitelka a místní radní Alexandra Udženija (ODS).

Škola v přírodě i stěhování

„Princip je jednoduchý. Lidé z Prahy 2 pomáhají konkrétním lidem z Prahy 2,“ říká Udženija. Funguje to tedy stejně jako u komerčních platforem typu HitHit - lidé posílají peníze na konkrétní projekt, který se jim líbí.

Celkem se zatím podařilo vybrat více než půl milionu korun. Pomoc směřovala například 91leté paní s pokročilým stádiem neuropatie, upoutané na invalidní vozík. Nečekaně jí zemřel manžel a krátce poté i syn. Díky příspěvkům sousedů a fondu si mohla pořídit elektrickou polohovací postel, která jí velmi usnadnila přesun z lůžka na vozík.

„Poskytujeme také finanční dary na úhradu nákladů za dětské tábory nebo školy v přírodě rodinám, které si to nemohou dovolit. Nebo na úhradu léků či potravin pro seniory,“ vysvětluje Udženija.

O potřebných se ve Dvojce srdcem dozvídají dvěma cestami. Buď se na fond obrátí sám žadatel, nebo se ozvou lidé z Prahy 2, kteří chtějí někomu pomoci a nemohou či nevědí, jak na to.

I tak se dozvěděli o invalidní důchodkyni, které, ačkoli si snažila přivydělávat, nezbývalo na stěhováky. S přesunem do nově přiděleného bytu jí pomohl až příspěvek od dárců.