To architektka Bohumila Mrzenová se rozhodla, že zachrání historický mlýn. Když se dozvěděla o tom, že hrozí jeho zbourání, neváhala a založila s přáteli spolek na jeho záchranu. V roce 2019 se podařilo v objektu dočasně provozovat infocentrum, v roce 2020 sousedské posezení pro návštěvníky a kolemjdoucí.

A do třetice všeho dobrého… Petr Globočník a další aktivní lidé se rozhodli vybudovat komunitní zahradu v prostorách chátrající vily v sociálně vyloučené lokalitě. Chce tak spojit romské a neromské obyvatelstvo.

Podporujeme aktivní společnosti

Toto jsou jen tři střípky z mozaiky těch, kteří mohli své sny a nápady realizovat. A to díky finanční podpoře Nadace Via, jež podporuje smysluplné projekty, které mění okolí.

Loňský koronavirový rok podle nadace ukázal, jak moc jsou důležití nejen dobrovolníci, ale také soukromí dárci a firmy. „Rok 2020 byl velmi náročný. A ukázal, proč je důležité trpělivě odspodu budovat aktivní společnost,“ řekla Pražskému deníku Hana Sedláková z Nadace Via. Jen za loňský rok nadace podpořila 567 projektů částkou téměř 50 milionů korun.

„V praxi to znamenalo, že jsme obdrželi každý pracovní den téměř pět žádostí o podporu a každou pracovní hodinu jsme pomohli více než 24 tisíci korun.“

Během koronakrize nadace ve spolupráci s dárci podpořila desítky organizací, sociálních podniků a nápadů, řešící krizi v daném místě.

„Pomohli jsme zrealizovat benefiční koncerty a uspořádat několik firemních on-line sbírek na řešení dopadů covidu. Prostřednictvím Darujme.cz jsme v krizovém roce 2020 zprostředkovali neziskovkám 232 milionů korun a nadále poskytujeme fundraisingové konzultace neziskovkám a nemocnicím zdarma.“

Nadace se dlouhodobě snaží podporovat i děti a mladé lidi do 26 let, aby se zajímali o své okolí a pomáhali ho měnit k lepšímu.

„V programu Dobrodruzi podporujeme děti a mladé lidi při pořádání benefičních akcí, a probouzíme v nich tak zájem o filantropii. V programech Živá komunita a Místo, kde žijeme zase podporujeme aktivní dospělé, kteří pečují o místo, kde žijí, a svými aktivitami upevňují sousedské vztahy,“ popisuje Sedláková.

Pečujeme o vztahy s dárci

Nadace se snaží dlouhodobě také udržovat dobré vztahy i se svými dárci. A například u firem to rozhodně není o natažené ruce…

„V rámci Partnerských projektů nabízíme naše know-how firmám a dárcům, kteří mají vlastní vizi a chtějí spolu s námi vytvořit projekt, kterým změní své okolí k lepšímu. Ve firmách rovněž pomáháme rozvíjet zaměstnanecké dárcovství a filantropii,“ dodává Hana Sedláková.