Vlajka vlaje nad prvním nádvořím Pražského hradu. Vztyčení doprovázely zvuky hymny Evropské unie, ale také zcela zřetelný pískot odpůrců. Zemanův předchůdce v prezidentském křesle Klaus si vlajku EU na Hradě nepřál. Naopak vlajka EU nad sídlem českých prezidentů zavlála necelý měsíc po Zemanově inauguraci.

Prezident Zeman dnes podepíše také dodatek Lisabonské smlouvy, tzv. euroval, který umožňuje vznik záchranného fondu eurozóny. I ten Klaus podepsat odmítal, považoval ho za „zrůdnou a absurdní věc". Záchranný fond je určen pro pomoc zemím eurozóny, které se potýkají s finančními problémy.

Nedokončená česká ratifikace na faktické fungování eurovalu nemá vliv, podstatný je pro země platící eurem. Zeman sám připustil, že podpis je symbolickým aktem. Podle Zemanova odhadu se ČR k jednotné evropské měně připojí nejdříve za pět let. Česko je jedinou z 27 zemí EU, která ratifikaci dodatku nedokončila. Jako poslední tak učinila loni v listopadu Británie.

Zeman Barrosa do Prahy pozval krátce po svém zvolení. Vlajka EU nad sídlem českých prezidentů zavlaje skoro měsíc po Zemanově inauguraci.