Informace o plánovaném shromáždění se včera objevila na webu sdružení Autonomní nacionalisté střední Čechy. Právě jeho členy policie přinutila v sobotu večer opustit Palackého náměstí, kde se ocitli v obklíčení těžkooděnců a na dosah levicových radikálů z Německa.

Sobotní akci nazvali neonacisté Poslední rozloučení se svobodou slova. Má být protestem proti postupu policie při sobotních nepokojích v Praze.

Hrozí Praze opožděný pochod na Josefov? „Neonacisté se budou rozhodně bránit, zásah policie totiž vnímají jako nepřiměřeně razantní. Očekával bych, že přizpůsobí taktiku, zejména sdělování informací. Napříště se pozvánky už neobjeví na běžně přístupných stránkách, spíš budou mlžit a někde se objeví,“ řekl Deníku Stefan Danics, odborník na extremismus z Policejní akademie.

Policie tak může být nepříjemně překvapena, neonacisté totiž mohou použít podobnou taktiku jako při svolávání koncertů. Účastník se dozví skutečné místo srazu až těsně před akcí.

DRUHÝ POKUS NA 17. LISTOPADU

„S velkým zármutkem v našich srdcích oznamujeme, že dne 10. listopadu 2007 nás ve věku nedožitých osmnácti let po dlouhodobé nemoci opustila svoboda slova. Poslední rozloučení s ní se koná 17. 11. 2007 na Palackého náměstí v Praze.“ z webových stránek Autonomních nacionalistů střední Čechy.

„Neonacisté se budou rozhodně bránit, zásah policie totiž vnímají jako nepřiměřeně razantní. Očekával bych nyní, že přizpůsobí taktiku, zejména informování.“ Stefan Danics, odborník na extremismus.

„Nemyslím si, že neonacisté svůj pokus proniknout na Josefov zopakují. Byla to pro ně vyloženě
negativní zkušenost, odradil je hlavně masivní odpor veřejnosti. Sobotní dění vnímají jako prohru.“ Ondřej Cakl, hnutí Tolerance a občanská společnost

 

Po týdnu zas

Ještě ani nezmizely všechny střepy z bouřlivé sobotní noci, a Praha se může chystat na další střet v ulicích. Tentokrát 17. listopadu. Pravicoví radikálové se v ten den chtějí znovu sejít. Na Palackého náměstí, kde se shromáždění hlásit nemusí. Lze očekávat, že to přitáhne anarchisty.

Právě na ně se po sobotním dění v Lazarské a Široké ulici zaměřila největší pozornost. Byli totiž stejně jako neonacisté po zuby ozbrojeni. Jeden rozdíl tu však byl. Policie jim zbraně včas nezabavila, což jeden z policistů odnesl.

Naopak neonacisté byli pacifikováni velmi pečlivě. Výsledkem je trestní oznámení na postup policistů v případě několika stovek radikálů ve Vysočanech. „To, co policie předvedla, je nepřípustné. Nebyli podezřelí ze spáchání trestného činu, přesto byli několik hodin drženi v mrazu na ulici, až pak je začali postupně propouštět,“ říká jejich právní zástupkyně Klára Slámová. Neonacisté navíc mířili na Palackého náměstí. Zde se také sejdou, tentokrát pod hlavičkou Autonomních nacionalistů, na výročí uzavření českých vysokých škol nacisty.

Na Josefov se ale podle odborníka na pravicový extremismus Ondřeje Cakla neodváží. „Neonacisty odradil hlavně masivní odpor veřejnosti. Sobotní dění vnímají jako prohru. Tolik lidí jako v sobotu totiž proti nim nikdy nevystoupilo,“ sdělil Deníku Cakl. Synagogám tedy nebezpečí nehrozí, zato policie se opět bude muset činit. (mas)