Proč tak masivní opatření? „Cílem je zajistit důstojné pietní oslavy a garantovat bezpečnost, zdraví a ochranu majetku Pražanů,“ zdůvodnil nezvykle vysoký počet policistů v ulicích primátor Pavel Bém, jehož úřad se několikrát pokusil pochodu radikálů administrativně zabránit, ale soud pokaždé rozhodnutí magistrátu zamítl. I když je v současné chvíli jakýkoli pochod extremistů zakázán, magistrát stále nemá vyhráno. Mladí národní demokraté, svolavatelé demonstrace, totiž u soudu napadli dva z osmi magistrátních zákazů.

Členům sdružení se nelíbí, že magistrát plošně zakázal všech osm nahlášených náhradních tras pochodu. „A to se stejným odůvodněním, na základě kterého už prohrál veškeré soudy,“ stojí v prohlášení radikálů.

Městský soud v Praze Deníku potvrdil, že žaloby obdržel a na zítřejší dopoledne nařídil jejich projednání. Žaloby se týkají dvou tras, a to z Tychonovy ulice na Hradčanské náměstí a z Karlovy ulice přes Mariánské náměstí, Řetězovou ulici až na Anenské náměstí. „Pokud však zvolení náhradní trasy nebude povoleno, případně přijdou další nezákonné zákazy a blokace, budeme nuceni trvat na uskutečnění průvodu podle původního ohlášení,“ uvedl Peterka. Tím je bývalé židovské město v centru metropole.

Akci lze rozpustit na místě

Vedení města se tak obává střetu s radikálními skupinami, které se do Prahy prostřednictvím internetu svolávají z celé Evropy. Je připraveno demonstraci na místě rozpustit. „Mimo bezpečnostních složek – kromě policistů je připraven vrtulník s kamerou, čtyři posádky zdravotnické záchranné služby a hasičský sbor – budou na místě také pracovníci magistrátu, konkrétně jeho ředitel Martin Trnka, který má pravomoc demonstraci na místě zakázat,“ popsal primátor jednu z možností jak zabránit pochodu. V tiskové zprávě pak dodal, že neonacisté mají na své straně některé výhody, protože jsou „útočníky“ a mají možnost volit místo, čas a taktiku střetnutí.

Vedení města doufá, že zákaz dvou pochodů zítra posvětí také městský soud. Zastupovat magistrát má advokátní společnost, která se opírá o vyjádření soudního znalce v oboru extremismu. „Nezbývá nám, než věřit, že soud potvrdí naše rozhodnutí. Ale zároveň musíme být připraveni, že náš zákaz zruší, tak jako to učinil už několikrát,“ zdůvodnil Bém, proč se město připravuje na rozsáhlé policejní manévry, které mohou daňové poplatníky, tedy nás všechny, stát až milion korun.

Extremisté mají řadu odpůrců

Do Prahy se v sobotu kromě pravicových extremistů chystají také jejich odpůrci. Fyzicky zabránit jejich pochodu chce židovská obec v čele s Židovskou liberální unií, podpořit je mají i anarchisté. Postavit se neonacistům „vlastními těly“ plánuje také řada českých politiků. Videoklip proti neonacistické akci v Praze se objevil také na internetových stránkách www.youtube.com, kde se antifašisté svolávají na sobotní blokádu. „I ty píšeš historii. Přijď zastavit další nacistický pochod v Praze,“ uvádějí.

 

 

Zvláštní opatření budou již na hranicích republiky

Jak zajistit klid o výročí křišťálové noci, řešila včera také Bezpečnostní rada státu za účasti prezidenta Václava Klause. Výsledkem je, že již na hranicích bude přijíždějící cizince pečlivě zkoumat cizinecká policie. Přepokládá se totiž, že Mladé národní demokraty mohou při sobotním pochodu podpořit také neonacistická sdružení ze zahraničí. „Mimořádná opatření chystáme,“ potvrdila Deníku Kateřina Jirgisová, mluvčí cizinecké policie. Konkrétní kroky zatím nechtěla přiblížit.

Ultrapravice asi nepřijede

Premiér Mirek Topolánek (ODS) včera vyloučil, že by se pochodu extremistů měli v Praze zúčastnit příslušníci takzvané Národní gardy, kterou se chystá založit ultrapravicová Národní strana. „Nejedná se o národní gardy neonacistů, jedná se o připravovaný vznik Národní gardy Národní strany, která nemá neonacistický charakter v tomto smyslu,“ upřesnil premiér.

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) už v pondělí řekl, že policie bude činnost vznikající Národní gardy pečlivě sledovat. Sám Ivan Langer tuto iniciativu považuje za nepřijatelnou. (eis, čtk)

 

 

Kdy už bylo v ulicích více než 1000 policistů

Street Party, 5. 6. 1999
Akce vyústila ve střety s policií a útok proti americkému velvyslanectví a prodejně McDonald's. Akce ze zúčastnilo kolem 5000 lidí, nasazeno bylo asi 1000 policistů a 150 strážníků, devět policistů bylo zraněno.

Zasedání Mezinárodního měnového fondu, 26. a 27. září 2000
Demonstrace proti němu se konaly od 23. do 28. září, vrcholem bylo 26. září. Hlavního dne protestů se podle organizátorů účastnilo 11 000 lidí, nasazeno bylo asi 11 000 policistů, z toho 5000 z regionů, v nemocnicích bylo ošetřeno zhruba sto lidí, polovinu tvořili policisté.

Summit NATO 21. a 22. listopadu 2002
Největší demonstrace proti summitu se konala 21. listopadu. Proti očekávaným 12 000 demonstrantů se protestů účastnilo jen několik stovek až tisíc lidí, nasazeno bylo 12 000 policistů, 2000 vojáků; nikdo z policistů ani vojáků nebyl zraněn.

Návštěva prezidenta USA George Bushe, 4. a 5. června 2007
Návštěva Bushe nevyvolala v Praze početné protesty, nasazeno bylo asi 1500 policistů.

Demonstrace 10. listopadu 2007
Do ulic chtějí vyjít pravicoví extremisté. Bývalou židovskou čtvrť obsadí členové Židovské liberální unie a další antifašisté, náměstí Republiky a okolí zaberou anarchisté. Předpokládá se nasazení 1100 státních policistů a 300 strážníků.