VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha zbrojí na neonacisty

PRAHA - Centrum metropole v sobotu obsadí na čtrnáct stovek policistů. Připravují si vodní děla, slzný plyn, posádky na koních a vrtulník. Mají zabránit plánovanému pochodu pravicových extremistů, kteří si pod záminkou protestu proti české účasti ve válce v Iráku chtějí připomenout výročí křišťálové noci, nacistického pogromu na Židy.

7.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Pavel Dvořák

Proč tak masivní opatření? „Cílem je zajistit důstojné pietní oslavy a garantovat bezpečnost, zdraví a ochranu majetku Pražanů,“ zdůvodnil nezvykle vysoký počet policistů v ulicích primátor Pavel Bém, jehož úřad se několikrát pokusil pochodu radikálů administrativně zabránit, ale soud pokaždé rozhodnutí magistrátu zamítl. I když je v současné chvíli jakýkoli pochod extremistů zakázán, magistrát stále nemá vyhráno. Mladí národní demokraté, svolavatelé demonstrace, totiž u soudu napadli dva z osmi magistrátních zákazů.

Členům sdružení se nelíbí, že magistrát plošně zakázal všech osm nahlášených náhradních tras pochodu. „A to se stejným odůvodněním, na základě kterého už prohrál veškeré soudy,“ stojí v prohlášení radikálů.

Městský soud v Praze Deníku potvrdil, že žaloby obdržel a na zítřejší dopoledne nařídil jejich projednání. Žaloby se týkají dvou tras, a to z Tychonovy ulice na Hradčanské náměstí a z Karlovy ulice přes Mariánské náměstí, Řetězovou ulici až na Anenské náměstí. „Pokud však zvolení náhradní trasy nebude povoleno, případně přijdou další nezákonné zákazy a blokace, budeme nuceni trvat na uskutečnění průvodu podle původního ohlášení,“ uvedl Peterka. Tím je bývalé židovské město v centru metropole.

Akci lze rozpustit na místě

Vedení města se tak obává střetu s radikálními skupinami, které se do Prahy prostřednictvím internetu svolávají z celé Evropy. Je připraveno demonstraci na místě rozpustit. „Mimo bezpečnostních složek – kromě policistů je připraven vrtulník s kamerou, čtyři posádky zdravotnické záchranné služby a hasičský sbor – budou na místě také pracovníci magistrátu, konkrétně jeho ředitel Martin Trnka, který má pravomoc demonstraci na místě zakázat,“ popsal primátor jednu z možností jak zabránit pochodu. V tiskové zprávě pak dodal, že neonacisté mají na své straně některé výhody, protože jsou „útočníky“ a mají možnost volit místo, čas a taktiku střetnutí.

Vedení města doufá, že zákaz dvou pochodů zítra posvětí také městský soud. Zastupovat magistrát má advokátní společnost, která se opírá o vyjádření soudního znalce v oboru extremismu. „Nezbývá nám, než věřit, že soud potvrdí naše rozhodnutí. Ale zároveň musíme být připraveni, že náš zákaz zruší, tak jako to učinil už několikrát,“ zdůvodnil Bém, proč se město připravuje na rozsáhlé policejní manévry, které mohou daňové poplatníky, tedy nás všechny, stát až milion korun.

Extremisté mají řadu odpůrců

Do Prahy se v sobotu kromě pravicových extremistů chystají také jejich odpůrci. Fyzicky zabránit jejich pochodu chce židovská obec v čele s Židovskou liberální unií, podpořit je mají i anarchisté. Postavit se neonacistům „vlastními těly“ plánuje také řada českých politiků. Videoklip proti neonacistické akci v Praze se objevil také na internetových stránkách www.youtube.com, kde se antifašisté svolávají na sobotní blokádu. „I ty píšeš historii. Přijď zastavit další nacistický pochod v Praze,“ uvádějí.

 

 

Zvláštní opatření budou již na hranicích republiky

Jak zajistit klid o výročí křišťálové noci, řešila včera také Bezpečnostní rada státu za účasti prezidenta Václava Klause. Výsledkem je, že již na hranicích bude přijíždějící cizince pečlivě zkoumat cizinecká policie. Přepokládá se totiž, že Mladé národní demokraty mohou při sobotním pochodu podpořit také neonacistická sdružení ze zahraničí. „Mimořádná opatření chystáme,“ potvrdila Deníku Kateřina Jirgisová, mluvčí cizinecké policie. Konkrétní kroky zatím nechtěla přiblížit.

Ultrapravice asi nepřijede

Premiér Mirek Topolánek (ODS) včera vyloučil, že by se pochodu extremistů měli v Praze zúčastnit příslušníci takzvané Národní gardy, kterou se chystá založit ultrapravicová Národní strana. „Nejedná se o národní gardy neonacistů, jedná se o připravovaný vznik Národní gardy Národní strany, která nemá neonacistický charakter v tomto smyslu,“ upřesnil premiér.

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) už v pondělí řekl, že policie bude činnost vznikající Národní gardy pečlivě sledovat. Sám Ivan Langer tuto iniciativu považuje za nepřijatelnou. (eis, čtk)

 

 

Kdy už bylo v ulicích více než 1000 policistů

Street Party, 5. 6. 1999
Akce vyústila ve střety s policií a útok proti americkému velvyslanectví a prodejně McDonald's. Akce ze zúčastnilo kolem 5000 lidí, nasazeno bylo asi 1000 policistů a 150 strážníků, devět policistů bylo zraněno.

Zasedání Mezinárodního měnového fondu, 26. a 27. září 2000
Demonstrace proti němu se konaly od 23. do 28. září, vrcholem bylo 26. září. Hlavního dne protestů se podle organizátorů účastnilo 11 000 lidí, nasazeno bylo asi 11 000 policistů, z toho 5000 z regionů, v nemocnicích bylo ošetřeno zhruba sto lidí, polovinu tvořili policisté.

Summit NATO 21. a 22. listopadu 2002
Největší demonstrace proti summitu se konala 21. listopadu. Proti očekávaným 12 000 demonstrantů se protestů účastnilo jen několik stovek až tisíc lidí, nasazeno bylo 12 000 policistů, 2000 vojáků; nikdo z policistů ani vojáků nebyl zraněn.

Návštěva prezidenta USA George Bushe, 4. a 5. června 2007
Návštěva Bushe nevyvolala v Praze početné protesty, nasazeno bylo asi 1500 policistů.

Demonstrace 10. listopadu 2007
Do ulic chtějí vyjít pravicoví extremisté. Bývalou židovskou čtvrť obsadí členové Židovské liberální unie a další antifašisté, náměstí Republiky a okolí zaberou anarchisté. Předpokládá se nasazení 1100 státních policistů a 300 strážníků.

 

7.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Prodej prémiových potravin 26 000 Kč

Prodavač/ka Hledáme příjemné a pozitivně naladěné prodavače-prodavačky do našich prodejen výběrových potravin v různých lokalitách v Praze. Stabilní zaměstnání, slušné jednání, velmi dobré finanční ohodnocení, příjemné pracovní prostředí.

Gastronomie - Kuchař - kuchařka 30 000 Kč

Kuchaře/ku s praxí přijmeme pro naší provozovnu v Malešicích, jedná se o závodní stravování. Pracovní doba po-pá, 6.00-15.00hod. Platové podmínky 27.000 Kč až 30.000 Kč/měs. čistého. Požadujeme praxi, spolehlivost, samostatnost a bezúhonnost. Volejte, prosím, pouze v pracovní dobu 6.00-15.00 hodin na uvedený tel:

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 16 400 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci referent/referentka podatelny oddělení Spisové a archivní služby odboru Informatiky a spisová služby. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč, mzda max. 22170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky na uchazeče:, , střední vzdělání s maturitní zkouškou, délka praxe min. 2 roky, znalost práce s PC (MS Office, internet), samostatnost, spolehlivost, komunikační schopnost, pečlivost, schopnost předávání informací , státní občanství České republiky, občanství jiného členského státu Evropské unie nebo občanství státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, trestní bezúhonnost, splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb., , charakteristika pracovního místa:, , činnost spojená s chodem výpravny a podatelny dle platných předpisů, provádění ověřování přijatých dokumentů v rámci zákonných úkonů, třídění a předávání zásilek došlé pošty na jednotlivé organizační útvary Úřadu, provádění autorizované konverze dokumentů a ověření shody dokumentů a potvrzení jejich ověření, poskytování informací zaměstnancům Úřadu a veřejnosti v rámci Informačního centra Úřadu. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - 001, Rašínovo nábřeží, č.p. 390, 128 00 Praha 28. Informace: Martina Agyagosová, +420 225 776 686.

Doprava a logistika - Řidič sklápěcího návěsu 30 000 Kč

Malá stavebně dopravní firma se sídlem na Praze 6 hledá řidiče na sólo sklápěč (C) a sklápěcí návěs (C+E), na HPP, plat 30.000 Kč čistého, bez víkendů.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mrakodrap na Litochlebském náměstí pro 1500 úředníků měl dosahovat výšky 105 metrů a tím měl okolní zástavbu převýšit o neuvěřitelných 75 metrů.
8

Projekt „Litochlebský park“ opět narazil

Nemocnice Na Františku.
13

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT