Greenpeace zveřejnila v tomto týdnu obsáhlý report, který mapuje, jak mizejí indonéské pralesy v době po rozsáhlých požárech z roku 2015. Podle tiskové zprávy od té doby svět přišel v této oblasti o dalších zhruba 1500 kilometrů čtverečních pralesa, což je rozloha třikrát větší než Praha.

Ačkoliv se podle ekologických aktivistů odlesňování na Sumatře a Borneu zpomalilo, čtyřicet procent nově odlesněných ploch se nachází v indonéském regionu Západní Papua. Greenpeace varuje, že honbě za větší produkcí palmového oleje by tak mohly brzy kromě orangutanů padnout za oběť i rajkovití - čeleď devětatřiceti pěvců, kteří žijí téměř převážně na tomto ostrově a jsou vyhlášení svou krásou.

„Doufáme, že rajky přežijí ve svém přirozeném prostředí a nejen na zdech světových metropolí. Už jednou musely čelit nebezpečí ze strany lidí, kteří je lovili pro jejich nádherné peří. Do Evropy se dovážely bez nohou a místní lidé si dokonce mysleli, že ani žádné nemají. Tehdy je zachránil zákaz lovu, nyní je potřeba zastavit kácení ze strany průmyslu palmových firem dřív, než přijdou o svůj domov,“ uvedl Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí české pobočky mezinárodní organizace. Hrábek dodal, že tyto ohrožené ptáky mohli návštěvníci pražské zoo spatřit naposledy v 70. letech minulého století.

Streetart na Žižkově by měli polští umělci zhotovit během pátku. Umělecké dílo patří do série streetartů s podobnou tematikou, které v uplynulých týdnech vznikly například v Melbourne, Vídni či Los Angeles. Na příští týden chystá Greenpeace spolu s Koalicí proti palmovému oleji zveřejnit další data o tom, jak se podle ekologů velké potravinářské a kosmetické firmy podílejí na destrukci deštných pralesů.