Zamíchá sauna nad bytem starosty koaličními rozhovory? Případně pohřbí starostovu naději na setrvání v čele žižkovské radnice? To řešila v uplynulém týdnu místní média i lidé v diskusích na sociálních sítích.

Vše odstartoval úterní článek v Mf Dnes, podle kterého si známý kritik squatterů, starosta Prahy 3 Alexander Bellu (ODS) předloni postavil na střeše nad svým panelákovým bytem malou saunu. Učinit tak měl po úpravách terasy bez vědomí společenství vlastníků jednotek (SVJ), kterému patří společné prostory domu včetně dotyčné střešní terasy. Znalecký posudek následně objednaný SVJ prý dokonce upozornil, že provedené úpravy na střeše mohou kvůli přetížení poškodit izolaci a způsobit zatékání. „Jednoznačně je možné konstatovat, že proces realizace a její výsledek je vadný. Důsledkem je snížená životnost a zvýšené riziko zachování funkčnosti při provozu střechy,“ citoval z posudku deník Mf Dnes.

Alexander Bellu označil záležitost se saunou za „pseudokauzu“, účelově vyvolanou v době voleb. „Článek byl už hotový několik dnů před volbami. Ukázali mi ho lidé z jednoho lokálního zpravodaje. Ven s ním šel ale někdo jiný až po volbách, zjevně s cílem ovlivnit koaliční jednání,“ tvrdí Bellu.

Úpravy na střeše podle něj nebyly stavebními zásahy mělo jít o pouhý překlad palubních prken, vysazení trávy a instalaci jednoduché přenositelné dřevostavby. „Nic jsem ani netajil. Naše SVJ má ale asi tři stovky členů a schází se jen jednou za rok. Loni jsem si navíc pronajal i tu část střechy nad mým bytem, k níž jsem neměl výhradní právo užívání. Vztahy se sousedy mám bezproblémové,“ dodává starosta. Citovaný úryvek z asi třicetistránkového posudku je podle něj „vytržený z kontextu“.

ODS VERSUS PIRÁTI A ZELENÍ

Belluova sauna podle vyjádření lídra TOP 09/STAN Jiřího Ptáčka do sestavování nového vedení radnice nejspíš nezasáhne. „Sleduji to, ale nepovažuji to v tuto chvíli za příliš důležité. Klíčová je pro mě stabilita budoucí koalice vzhledem k tomu, že v minulém i předminulém období se u nás koalice rozpadly. O případné koalici jednáme jak s ODS, tak s Piráty a Zelenými. Rozhodnout se chceme až po důkladném vyhodnocení obou možností,“ říká lídr koalice TOP 09 / STAN, která v komunálních volbách v Praze 3 skončila druhá, těsně za „Belluovou formací“ ODS, KDU-ČSL a Svobodní.

Ptáčkovo uskupení zatím tedy jako jediné zkouší dohodnout koalici se dvěma bloky naráz. Starosta Bellu přitom doufá, že se rozhodne pro jeho tým. „Bylo by to logické, protože pro takovou středo-pravicovou sestavu hlasovala skoro polovina voličů,“ podotýká Bellu.

Nadějně ale vidí koaliční námluvy s TOP 09 / STAN i druhá fronta Piráti a Zelení. „Jsme někde v půlce cesty ke kýženému cíli. ODS jako partner je pro Zelené v Praze 3 nepřijatelná. A kauza sauna v tom nehraje roli. Dlouhodobě kritizujeme starostův populismus. To, jak nesmyslně straší údajnou rizikovostí Kliniky nebo jak (ne)řeší bezdomovectví. Velmi rozdílný pohled máme i například na výsadbu stromů v ulicích,“ komentuje politického rivala místní představitel a zastupitel Strany zelených Ondřej Rut. Do koaličních debat na „trojce“ může kromě zmíněné čtveřice zasáhnout ještě hnutí ANO, které tam bylo ve volbách čtvrté a získalo pět zastupitelů.

KDE JSOU KOALICE JISTÉ

Některé významné pražské radnice mají už týden po volbách nové „vlády“ jasné. Otěže v Praze 1 se chystá převzít od TOP 09, ODS a ČSSD vítězné hnutí Praha 1 sobě spolu s Piráty, Zelenými a kandidáty koalice STAN, KDU-ČSL a Iniciativa občanů. V Praze 2 zůstává u moci koalice ODS, TOP 09, Občané za spokojené bydlení, doplněná nově o tři zastupitele ANO. V Praze 5 se překvapivě hladce domluvili na koaliční spolupráci vítězní Piráti s ODS a ANO. Do opozice tím odsunuli dosud vládnoucí TOP 09, lidovce i hnutí STAN. Praha 6 bude mít výrazně konzervativní radnici, kterou budou řídit zástupci TOP 09, ODS a lidovců.