„Místostarosta Lochman – zneužití pravomocí veřejného činitele pro vlastní obohacení“ nebo „stop genocidě seniorů deregulací nájmů“, takové transparenty zaplavily ve čtvrtek odpoledne prostor před žižkovskou radnicí.

Stejně jako před každým zasedáním zastupitelstva se tu sešla zhruba stovka nespokojených občanů, která žádá jedno: aby radnice zveřejnila seznam domů zařazených do privatizace a odvolala místostarostu Zdeňka Lochmana. Radní ale tentokrát lidem vyhověli a seznamy privatizovatelných domů dodali.

Nejasnosti okolo privatizace

„Byty pro privatizaci jsou pod gescí Zdeňka Lochmana vybírány průběžně a nahodile, bez jakýchkoli pravidel. Radnice odmítá nájemníkům poskytnout znalecké posudky na byty, které jsou jim nabídnuty k privatizaci. Časově omezenou slevou 20 % z nabídnuté ceny jsou nájemníci tlačeni k rychlému rozhodnutí o koupi, aniž mají možnost prostudovat si znalecký posudek na svůj byt,“ nelíbí se zastupiteli za Stranu zelených Matějovi Stropnickému.

Praha 3 přitom podle něj privatizuje byty za jedny z nejvyšších cen v rámci Prahy.

„Nejhorší na celé věci je, že nevíme, jestli si někdy byt budeme moct koupit. Nájemné přitom roste a řada lidí váhá, jestli si má byt nechat vyměnit za menší nebo čekat, zda zprivatizuje,“ řekla jedna z účastnic demonstrace.

Radnici zůstane jen sedmina bytů

V tomto ohledu ale radní žádost místních splnili a na svém posledním jednání zveřejnili seznam jednotek, které jejich majitelům neprodá. Praha 3 si ponechá soubor panelových domů ohraničených ulicemi Blahoslavova, Jeseniova, Ostromečská a Roháčova, pak šest domů na Hollarově náměstí a obytné domy Baranova 40 a Zelenky Hajského 4.

„Z bezmála sedmi tisíc bytových jednotek, které městská část vlastnila před loňským startem čtvrté privatizační etapy, si radnice ponechá jen 1035 bytů, to je přibližně 15 procent. Půjde o zlatý fond, jenž budeme využívat pro svou bytovou a sociální politiku. Zbytek nabídneme nájemníkům v rámci privatizačního procesu. To je jasný důkaz, že privatizace je naší prioritou, nájemce považujeme za nejlepší vlastníky a radnice proto nemá ambice podnikat v realitách,“ uvedl místostarosta Zdeněk Lochman.

Podivná cena

Právě Lochmanovi opozice vyčítala, že nedávno zprivatizoval již druhý byt a navíc za cenu 11 tisíc za metr čtverečních, i když leží v lukrativní lokalitě na Jarově, zatímco lidem ze sídliště na Jarově nabídl úřad byt ze cenu 27 tisíc korun za metr čtvereční. O sesazení místostarosty ale nakonec zastupitelé nehlasovali.