Hned dva Žižkovy letos spojí síly s Královskými Vinohrady při pořádání třináctého ročníku Vinohradského vinobraní. Žižkovská radnice, která je tradičním pořadatelem oslav vína na náměstí Jiřího z Poděbrad, totiž navázala spolupráci s tradiční vinařskou obcí Moravský Žižkov.

Posvícení navíc

„Zatímco v minulých letech byl program akce věnován různým historickým událostem z českých dějin, letošní ročník bude věnován přímo vínu jako takovému,“ řekla starostka Prahy 3 Milena Kozumplíková (ODS).

Podle mluvčího Prahy 3 Jana Sotony bude součástí vinobraní Svatoprokopské posvícení jako oslava posvěcení kostela sv. Prokopa na Žižkově. Návštěvníci se mohou těšit i na historickou exkurzi do vztahu dvou sousedících čtvrtí pořádající městské části – Žižkova a Vinohrad.

Nejen muzeum vína

„Kromě návštěvy muzea vína a dalších zážitků budou lidé moci ochutnat nápoje ze sklepů vinařů Moravského Žižkova nebo tradiční posvícenskou kachnu s houskovým knedlíkem a zelím,“ doplnil Sotona.

Program vinobraní

Diváci zhlédnou i divadelní výstupy „Ze života vína“a poslechnou si cimbálovou muziku. Připraven je také posvícenský jarmark s kejklíři, historické trhy s tradičními řemesly a jarmarečními kapelami. Radnice rovněž láká na soutěže pro děti a stánky s občerstvením, vínem a burčákem.

LUCIE BOHÁČOVÁ

Grébovka vábí na hektolitry burčáku

V pátek odpoledne začíná na náměstí Míru tradiční vinobraní v Praze 2, které pořádá druhá městská část. Vyvrcholí zítra v Havlíčkových sadech Vinobraním na Grébovce.

Hlavním tématem je letos 130. výročí povýšení Královských Vinohrad na město. „Naším záměrem je přiblížit návštěvníkům vinobraní životní styl, techniku, vzdělání, politiku i sport 19. století, a to netradičním a přitom vtipným způsobem,“ řekla starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

Nabitý program

Do Havlíčkových sadů zavítají významné osobnosti jako František Josef I., Mikoláš Aleš, rada Vacátko nebo spisovatel Eduard Bass a stanou se průvodci návštěvníků po slavné historii Vinohrad na sklonku 19. století. Návštěvníci uvidí vojenskou přehlídku i přehlídku vynálezů a velocipedů, pouliční divadlo. Těšit se mohou na kouzelnickou školku, krotitele medvědů a modely kočárů.

„Vinobraní na Grébovce bude tržiště s dobově pojatými stánky, stylovým sortimentem, burčákem, vínem a obsluhou v dobových kostýmech. Bude tu tančírna, palačinkárna, historické vinohradské infocentrum a na závěr oblíbený ohňostroj,“ uvedla agentura ARGO Slavica, která má vinobraní na starosti.

„Věřím, že letošní Vinobraní na Grébovce hosty nejen pobaví, ale odnesou si z něj i spoustu zajímavých informací, které se vážou k bohaté historii Královských Vinohrad,“ dodala Černochová.

Program vinobraní

LUKÁŠ MAREK