Stovky policistů se den po uveřejnění výzvy rodičů pohřešované Anny Janatkové opět vydaly do terénu. Pátraly severně od Troji, kde byla devítiletá holčička téměř před měsícem naposledy spatřena, v Drahaňském údolí, Bohnicích i v blízkém okolí Prahy. Středeční pátrání skončilo bez konkrétních výsledků, řekla ČTK policejní mluvčí Andrea Zoulová. Pátrací tým se do oblasti ve čtvrtek ráno vrátí a bude v hledání pokračovat.

„Dnes se nám nepodařilo celou oblast propátrat, zítra (ve čtvrtek) se tam vrátíme zhruba ve stejném počtu,“ sdělila mluvčí. Dnes po dívce pátralo asi 500 lidí. Podle Zoulové policisty na nová místa přivedly výsledky dosavadního vyšetřování. Konkrétnější ale být nechtěla. Na případ je stále uvaleno informační embargo.

Výzva

Rodiče devítileté holčičky v úterý odpoledne nabídli odměnu ve výši 3,5 milionu korun tomu, kdo dívku zachrání, či za informace vedoucí k člověku, který stojí za zmizením dívky. Zoulová ČTK řekla, že rodina na zveřejněné telefonní číslo přijala už několik desítek telefonátů. „Kromě telefonátů přicházejí také SMS zprávy, ty ale většinou obsahují povzbuzující vzkazy, které vyjadřují soudržnost lidí s rodinou,“ řekla mluvčí.

Podle vyjádření, které Janatka v úterý ČTK předal, policie dosud prověřila přes 1200 poznatků. „Zatím ale žádný nevedl k záchraně Aničky. Jako rodiče nechceme jen čekat. Proto dáváme novou výzvu. Tomu, kdo zachrání a vrátí nám Aničku, vyplatíme odměnu 3,5 milionu Kč. Stejnou odměnu předáme tomu, kdo poskytne konkrétní a spolehlivé informace vedoucí k osobě, která stojí za zmizením naší Aničky,“ stojí ve výzvě. Janatka v minulosti nabídl případným únoscům za propuštění dívky stejnou částku, na jeho výzvu ale nikdo nezareagoval.

Rodiče tentokrát v textu výzvy dodali, že by mělo jít o nové a zcela konkrétní informace. Zároveň požádali o pochopení senzibily, aby odložili svá podání nebo je předávali na linku 158. Policejní mluvčí potvrdila, že velkou část dosud prověřovaných poznatků tvořily telefonáty od psychotroniků nebo senzibilů.

Policisté pátrali dál od Prahy

Policisty a kriminalisty dnes podle Zoulové vyšetřování zavedlo do míst kolem Botanické zahrady, drahaňské oblasti, Bohnic, ale i dál od Prahy, do Klecan a katastru obce Zdiby. Doposud se přitom velké policejní akce soustředily především na oblast Troji a její bezprostřední okolí. „Potřebujeme ověřit jisté poznatky a informace,“ řekla mluvčí. Do akce se zapojila speciální pořádková jednotka, strážníci i policisté z Prahy-venkov a psovodi.

Mluvčí policie Praha-venkov Štěpánka Zatloukalová ČTK řekla, že policisté ve spolupráci se strážníky a dobrovolnými hasiči, dohromady asi 200 lidí, od rána prohledávali chatovou oblast v okolí obce Zdiby. Podle ní šlo o pravidelnou preventivní akci, při které se policie každý rok zaměřuje na bezdomovce, pátrá také po lidech, kteří nenastoupili k výkonu trestu, nebo po věcech pocházejících z trestné činnosti. „V rámci této akce se zaměřujeme i na stopy, které by mohly přispět k objasnění případu hledané dívky,“ řekla Zatloukalová.

Pražská policie v souvislosti se zmizením dívky stíhá jedenačtyřice­tiletého muže, kriminalisté jej koncem října obvinili z trestného činu zbavení osobní svobody. Muž je vyšetřován na svobodě, soud neakceptoval návrh na uvalení vazby. Podle dřívějších informací policistů se k činu nepřiznal, kriminalisté proti němu mají jen nepřímé důkazy.

Devítiletá dívka zmizela 13. října v pražské Troji. Naposledy byla viděna v ulici Pod Písečnou, kudy se vracela ze školy. Od jejího ztracení pátraly po holčičce každý den desítky policistů, městských strážníků i vojáků, hasičů a psovodů. V Troji se ale našel jen její batoh a láhev s pitím, později se v prohledávané oblasti nalezly klíče, které děvčeti údajně také patřily.