V loňském roce vyhlásila Praha 6 v reakci na studentské stávky (Fridays For Future) stav klimatického ohrožení. Vedle dalších opatření, která mohou pomoci zmírnit dopady klimatických změn na život ve městě, zvolili na šestce i jedno netradiční řešení. Ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou byl v těchto dnech na Vítězném náměstí realizován ojedinělý projekt chmelové stěny.

„Výhodou chmele je, že velmi rychle roste a vytvoří velký objem zelené hmoty, která od sebe dobře odcloní oba prostory. Umístěním zelené stěny právě do prostoru Šesťáku na Vítězném náměstí docílíme toho, že chmel bude jakýmsi ochranným štítem před křižovatkou plnou jezdících aut,“ řekla zastupitelka Martina Kaňáková (TOP 09), která jako předsedkyně Komise životního prostředí stála u vzniku adaptačních opatření ke snížení stavu klimatické nouze.

Levný, odolný a poměrně nenáročný

„Díky vysokému clonícímu efektu chmele zajistíme stín, hrubé listy velmi efektivně zachytí spousty prachu a odpařenou vodou ochladíme prostor,“ dodala Martina Kaňáková.

Vítězné náměstí

Fotogalerie: Vítězné náměstí - Kulaťák

Mezi další přednosti vysazeného chmele patří to, že rostlina je levná, odolná a nenáročná na údržbu. Chmelová stěna je jedním z pilotních projektů, které byly vybrány na základě memoranda o spolupráci mezi Českou zemědělskou univerzitou a Prahou 6.

Reakce jsou většinou pozitivní

Podle facebookového profilu Martiny Kaňákové jsou reakce na počin městské části vesměs pozitivní, i když zde zaznívají také obavy zda bude zajištěna potřebná údržba a především dostatečná zálivka. „Chmel je nádherný. A taková drobnost, bylo by možné, aby jej někdo zaléval? Viz slavné rostlinné stěny na Urale..,“ komentuje Linda Žaloudková.

„Chmel vyžaduje hodně vody. Jen aby to zase nenechali uschnout, jako lavičku za 280.000 Kč,“ varuje spolek Veleslavín-Vokovice k životu. Oba uživatelé připomínají problematický projekt chytré lavičky s vertikální zahradou v Praze-Bubenči. A pro odlehčení tématu nechybí ani dychtivá reakce: „Kulataku Pivovar jiz brzo?“.