Desetikilometrová trasa záměrně vedla po frekventované magistrále a Nuselském mostě. Organizátoři tak chtěli poukázat na zvyšující se počet aut v ulicích a vyzvat další lidi, aby ke každodenním jízdám po městě používali bicykl.

„Chceme propagovat městskou cyklistiku, představit kolo jako plnohodnotný dopravní prostředek,“ řekl za pořadatele ze sdružení Auto*Mat Jan Krčmář. Počet cyklistů se každý rok zvyšuje, od roku 2002, kdy Praha se sčítáním začala, narostl jejich počet desetinásobně. „Zároveň stoupá počet lidí, kteří kolo používají k cestám do školy nebo do práce, ne jen k rekreaci“ doplnil. Účastníci cyklistického výletu po Praze chtějí také upozornit na to, že by metropole měla být k lidem na kolech přívětivější. V loňském roce v Praze čítače zaznamenaly 1,3 milionu cyklistů.

Cyklisté několikakilome­trovou kolonou zabrali v obou směrech celou magistrálu, Nuselský most jim v jednu chvíli patřil úplně celý. Ačkoliv organizátoři za pomoci policie museli po celé trase postupně zastavovat dopravu, řidiči často nadšence zdravili troubením a například v Legerově ulici na ně lidé mávali z oken. Podle několika účastníků se zdálo, že jen několika málo řidičům taxi, se jejich zdržení kvůli cyklojízdě nezamlouvalo.

Na cyklojízdu, které se každý rok účastní tisíce lidí, vyrazili i letos někteří cyklisté v originálních převlecích a maskách. Vyzvali je k tomu i samotní organizátoři. „Pozitivní obraz městské cyklistiky nevytváří kola samotná, ale my, kdo na nich jedeme,“ uvedli na svém webu. Lidé jeli na městských i horských kolech, na moderních i starých prototypech bicyklů, někteří přijeli na koloběžkách, in-line bruslích i skateboardech.

Do cíle ve Stromovce dorazili zmáčení cyklisté kolem půl deváté a za hlasitého „hurá“ zvedli svá kola na hlavu.

Na čtvrteční cyklistickou akci naváže kampaň iniciativy „Do práce na kolech“. V jejím rámci budou po celý květen soutěžit týmy společností a organizací. Jejich cílem bude ujet co nejvíce „zelených“ kilometrů.