Zelená, bílá, zlatá a červená, to jsou barvy, které letos budou vládnout Vánočním trhům na Staroměstském a Václavském náměstí. Nová podoba má mít blíže k přírodě, zimní atmosféru návštěvníkům navodí například vůně čerstvého jehličí z celkem padesáti živých stromků, které náměstí zaplní.

Trhy se otevřou v sobotu 

Pro dekorace poslouží i další přírodní materiály jako dřevo, jmelí, perník nebo cukroví. Podle autorky návrhu výzdoby Michaely Valentové bude letošním tématem návrat ke kořenům českých tradic. Cílem je poukázat na život našich předků, jejich lidovou tvořivost i respekt k přírodě.

Pražanům i návštěvníkům z celého světa se otevřou trhy už v sobotu, druhý rok po sobě se ale neuskuteční slavnostní zahájení. Místo toho však bude denně každou hodinu mezi půl šestou a půl devátou večer strom pravidelně rozsvícen. Světelná show potrvá tři minuty a hudebně ji doprovodí předehra opery Vilém Tell od skladatele Gioacchina Rossiniho.

Na pódiu budou dílny pro děti 

Letošní novinkou je vybudování pódia i s přilehlou předscénou, kde se uskuteční menší představení. Během nich bude hlavní pódium sloužit jako otevřený prostor pro posezení a odpočinek i dětské dílny. Jinak zde bude probíhat hlavní kulturní program.

při něm se na jevišti vystřídají desítky dětských, amatérských i profesionálních souborů a muzikantů z Česka i zahraničí, na návštěvníky navíc čekají i divadelní představení.

Tradiční vánoční sortiment se zdražovat nebude

Samotný vánoční strom už uplynulou noc zamířil z Královéhradeckého kraje, odkud pochází, až na Staroměstské náměstí. Od dnešního rána se pracuje na jeho vztyčení a výzdobě. Kromě padesátky ozdob ve tvaru tradičních malovaných perníčků ozdobí strom 39 dřevěných luceren, dva tisíce vánočních koulí a 4,5 kilometru LED řetězů.

Pořadatelé slibují, že svařené víno ani další tradiční vánoční sortiment se letos zdražovat nebude. Naopak společnost Taiko, která trhy pořádá, bude pravidelně kontrolovat, zda prodejci dodržují veškerá pravidla.

Stánky s občerstvením budou otevřeny každý den od 10 do 22 hodin. Letošní trhy začnou na Staroměstském i Václavském náměstí 26. listopadu a potrvají až do 6. ledna 2017, na nedalekém náměstí Republiky skončí už 30. prosince.

Čtěte také: V Praze začaly vánoční trhy