Pořadatel Pepíno Maraczi nazval dnešní akci smuteční vigilií. "Občanské sdružení Národ pohasl připravuje památník Janu Palachovi a mně připadá, že Jan Zajíc je trochu upozaděný a nikdo si na něho nevzpomene. Myslím si, že si zaslouží vzpomínku, protože položil život stejně jako Jan Palach. Je to vlastně akce proti apatii a zapomínání," řekl ČTK Maraczi.

Byl zklamán pokračující normalizací 

Čin, který Zajíc provedl v průchodu poblíž tehdejších kin Letka a Čas, nepřipomíná žádná pamětní deska. Pořadatelé dnešní vzpomínky tam dnes dočasně umístili pamětní tabuli s fotografiemi a básní, kterou Zajíc věnoval Palachovi a ve které ho označil za "víc než Prométhea", tedy postavu z řecké mytologie, která přinesla lidem oheň.

Osmnáctiletý Zajíc spáchal sebevraždu v den 21. výročí komunistického puče v únoru 1948. Byl zklamán pokračující normalizací i tím, že Palachova oběť neměla za následek dlouhodobější reakci ve společnosti. Státní bezpečnost zabránila tomu, aby byl Zajíc pohřben v Praze, protože se obávala dalších demonstrací, podobně jako v případě Palacha. Jeho ostatky byly převezeny do rodného Vítkova, kde byl 2. března 1969 pohřben.

Nenechte ze mě udělat blázna, napsal rodině 


"Nesmíte se nikdy smířit s nespravedlností, ať je jakákoliv. Moje smrt vás k tomu zavazuje. Je mi líto, že už nikdy neuvidím vás ani to, co jsem měl tak rád. Odpusťte, že jsem se s vámi tolik hádal. Nenechejte ze mě udělat blázna," napsal v dopise na rozloučenou rodině.

V roce 1991 natočil režisér Ivo Trajkov podle scénáře Vladislava Kučíka hraný televizní film s názvem Jan. Snímek získal hlavní cenu na Světovém televizním festivalu v Japonsku. V roce 1999 se k tématu vrátil scenárista a režisér Petr Lokaj, jenž pro Českou televizi natočil dokument Ve jménu života vašeho! Hořím… Oba Jany, Palacha a Zajíce, připomíná na Václavském náměstí, pomník umístěný u kašny před budovou Národního muzea.