Shromáždění kritiků islamismu u budovy Národního muzea bylo početnější, podle odhadu policie se ho zúčastnilo 700 až 800 lidí. Jejich příznivci byli i u zadní části pomníku svatého Václava, před kterým se konala manifestace za solidaritu s uprchlíky. Té se podle odhadu policistů na místě zúčastnilo v různých fázích 300 až 500 lidí. Médiím to potvrdil i policejní mluvčí Tomáš Hulan, podle něhož se obou demonstrací zúčastnila dohromady zhruba tisícovka lidí.

„Všechno proběhlo bez jakýchkoliv závad a narušení veřejného pořádku," doplnil Hulan. Shromáždění na podporu migrantů se dnes konala v mnoha evropských městech.

Z tábora odpůrců islamismu zaznívala hesla o zachování kultury, suverenity a svrchovanosti českého státu. Řečníci mluvili o „pokrytectví slepých multikulturních šílenců". Přístup k přistěhovalcům a právo na ochranu země prý popírají Alláh z Ameriky, čímž byla míněna kritika OSN, a Mohammed z Bruselu kvůli odmítání povinných kvót pro přijímání běženců v EU.

„To, co teď dělá EU, je horší ekvivalent mnichovské zrady," uvedl představitel Bloku proti islámu Martin Konvička. Podle něho je islám „hnusný a špatný". Poslanec a předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura prohlásil, že je třeba zavřít hranice a všechny migranty vyhostit.

close Na Václavském náměstí v Praze se 12. září uskutečnila demonstrace 'Za otevřenou Evropu, proti rasismu, xenofobii a náboženské nesnášenlivosti v ČR'. zoom_in

Demonstraci za přijímání uprchlíků provázely výzvy k toleranci a za svět bez hranic. „Okamura s (maďarským premiérem Viktorem) Orbánem zasévají nenávist, Konvička to zalévá. Tahle úroda shnije," prohlásila jedna z řečnic. Podle organizátora demonstrace Jakuba Heina se odpůrci uprchlíků snaží z migrační krize vytěžit politický vzestup. „Ty lidi jsou hyeny a chtějí se přiživit na tom, že někdo trpí," uvedl Hein.

Zastánci uprchlíků se po hodině za skandování hesla „Naší zbraní je solidarita" vydali na pochod na náměstí Republiky, kde akci zakončili živým ztvárněním obrazu Vor Medúzy, zachycující strasti trosečníků ze stejnojmenné lodi. Na rohu ulic Opletalova a Politických vězňů se museli na výzvu policie na několik minut zastavit kvůli nebezpečí střetu se skupinkami černě oděných holohlavých mladíků.

Nejvážnějším incidentem tak bylo počínání zástupce Bloku proti islámu, který si účastníky demonstrace proti xenofobii natáčel na tablet. Byl vyveden jedním z organizátorů a skončil u policejního antikonfliktního týmu. Policie také na několik minut zadržela účastnici shromáždění Ivanku Čonkovou kvůli státní vlajce, jejíž modrý klín byl vyzdoben romským symbolem kola. Čonková své dílo označila za symbol česko-romského soužití a policejní zákrok za brutální.

Slovní válka

Účastníci prouprchlické demonstrace měli hesla jako „Nenávist není řešení", „Stěhování není zločin", „Konec fašomaškarád v ČR. Fašoun klima nezachrání" nebo „Třiďte odpad, ne lidi".

Odpůrci imigrace skandovali hesla „Čechy Čechům" či „Islám mimo zákon". Z Václavského náměstí se vypravili také na pochod. Za vykřikování hesel proti islámu nebo české vládě zamířili ke Strakově akademii, kde kabinet sídlí.

Trasa pochodu vedla z centra metropole přes Žitnou ulici, okraj Karlova náměstí k Vltavě a pak podél řeky. Cesta protínala turisticky atraktivní místa, a tak si pochod natáčeli či fotografovali cizinci. Na pochodující dav několik lidí křičelo, že by se měli stydět. Z jednoho auta muž volal, že pochodují náckové. Šlo však pouze o ojedinělé slovní incidenty.

Před úřadem vlády účastníci křičeli hesla o demisi vlády, terčem jejich slovní zloby se stali také televizní reportéři. Dav zatleskal postojům prezidenta Miloše Zemana k uprchlíkům.

Protiislámskou demonstraci podpořili účastníci motorkářské demonstrace Bikeři proti islámu, kteří po několik minut za troubení a túrování projížděli v době shromáždění na Václavském náměstí v koloně po magistrále. Prahou projelo zhruba 350 motorek. I tato akce byla podle policie bez problémů.

Střety kvůli migrantům byly pouze slovní
Demonstrantům tekly nervy, nikoli ale krev. Na Václavském náměstí, kde se v sobotu odpoledne sešly skupiny odpůrců migrantů i jejich zastánci volající naopak po vstřícnějším přístupu vůči utečencům, se ozývaly hlasité slovní půtky – k fyzickým konfliktům, či dokonce potyčkám, ale nedošlo. Příslušníky obou znesvářených táborů policisté k sobě nepustili. Oba tábory se podařilo udržet oddělené. Na místě zasahovali nejen příslušníci policie v uniformách, ale také kriminalisté v civilu a členové antikonfliktního týmu; ze vzduchu monitorovala situaci i posádka vrtulníku.

Lidé demonstrující proti islámu (ve kterém vidí symbol zla a nesvobody) a přistěhovalcům se v Praze v sobotu nejenom sešli, ale také sjeli. Už hodinu po poledni si na Strahově dali dostaveníčko motorkáři, kteří podle vlastních slov kvůli invazi mužů v bojeschopném věku mají strach o sebe, o své děti i obavy o budoucnost republiky. Pak se vydali na Václavák, kde se setkali s další skupinou podobně smýšlejících občanů. Tam mimo jiných promluvil politik Tomio Okamura; ač sám v podstatě poloviční cizinec, volal po uzavření hranic.

Žádné drama nenastalo ani po skončení manifestačních projevů. Po půl čtvrté pouze policisté nakrátko uzavřeli magistrálu, protože se do pohybu daly davy lidí. Stovky odpůrců migrantů i vstřícného přístupu významných politiků Evropské unie k pronikání „nelegálů" na území Schengenského prostoru zamířily (za skandování hesel zaměřených nejen proti přicházejícím cizincům, avšak nechybělo ani volání po vystoupení naší země z Unie) k Úřadu vlády ČR.

Následně se odpůrci migrantů v klidu rozešli. Lidé z opačného názorového pólu, sami sebe označující za odpůrce xenofobie, se vydali k náměstí Republiky, kde jejich akce pokračovala happeningem.